"Tortilla Flat". Głodni jadła i przygód

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2021 12:19
"Upiekli szynkę i jedli stary chleb. Poziom koniaku w butelce uparcie się obniżał". Tym razem w "Drodze przez mąkę" rozmawialiśmy o jedzeniu i piciu w powieści "Tortilla Flat" Johna Steinbecka. 
Okładka książki
Okładka książkiFoto: materiały promocyjne

Posłuchaj
22:59 Dwójka droga przez mąkę 16.05.2021.mp3 Wokół powieści "Tortilla Flat" Johna Steinbecka (Droga przez mąkę/Dwójka) 

W niewielkim miasteczku Monterey, tuż po zakończeniu I wojny światowej żyje grupa paisanos, potomków hiszpańskich konkwistadorów. To lekkoduchy, których łączy głęboka pogarda do pracy, żyją więc z grabieży i resztek wyżebranych w restauracjach. Czas upływa im głównie na spaniu, zalecaniu się do kobiet i walce o najcenniejszy kruszec, czyli wino.

Głównym bohaterem powieści jest Danny, mieszkający w dzielnicy Tortilla Flat, którego dom staje się miejscem spotkań jego przyjaciół, wiecznie głodnych jadła i przygód: Pilona, Pablo, Jezusa Marii, Wielkiego Joe Portugalczyka i Pirata.

(opis pochodzi od wydawcy)

Gościem audycji była dr Karolina Rychter z Wydziału Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego.

***

Tytuł audycji: Droga przez mąkę 

Prowadził: Łukasz Modelski

Data emisji: 16.05.2021

Godzina emisji: 11.00​

Czytaj także

Uciechy stołu według poety łacińskiego

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2021 11:00
W kolejnej "Drodze przez mąkę" wyruszyliśmy w głęboką przeszłość. Sięgnnęliśmy po "Xenię" Marcjalisa, czyli zbiór epigramatów, będących zarazem rzeczywistymi dwuwersowymi biletami dołączanymi do podarków przesyłanych przyjaciołom na Saturnalia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zbigniew Kmieć: Kornel Makuszyński jest ze snu o Polsce płynącej dobrym winem

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2021 12:08
- Łysy, dobrotliwy wujek dla dzieci, ale przede wszystkim, dobrotliwy wujek dla dawnej Polski. Takiej marzącej, pielęgnującej i pieszczącej swoje szlacheckie i gościnne tradycje. Takiej Polski, której praktycznie nie było już w czasach, w których o tym pisał - mówił w Dwójce Zbigniew Kmieć, szef kuchni i ekspert kulinarny.
rozwiń zwiń