Stanisław Vincenz i kuchnia huculska

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2022 11:30
Czym się różni kulesza od banyszu? Co to jest huślanka? Jak się robi kisielicę z miodem?
Tak wyglądała kuchnia w huculskim domu. Muzeum Ivana Franko, miejscowość Kryvorivnya w Ukrainie
Tak wyglądała kuchnia w huculskim domu. Muzeum Ivana Franko, miejscowość Kryvorivnya w UkrainieFoto: Shutterstock/Olesia_O

O kuchni huculskiej opisanej przez Stanisława Vincenza w "Drodze przez mąkę" opowiedział Zbigniew Kmieć - szef kuchni i ekspert kulinarny.

Stanisław Vincenz (1888-1971) to polski prozaik i eseista, a jednocześnie miłośnik i znawca Huculszczyzny (region w zachodniej części Ukrainy, na obszarze Karpat Wschodnich). Urodził się właśnie w tamtych okolicach, we wsi Słoboda Rungurska (dziś Ukraina, wtedy część Austro-Węgier). Dziełem jego życia stał się epos powieściowy "Na wysokiej połoninie".

***

"Droga przez mąkę" to program kulinarny na temat związku kuchni z cywilizacją. Autor programu, Łukasz Modelski, omawia z gośćmi wątki kulinarne w literaturze i w innych sztukach. Ponadto pojawiają się recenzje książek kucharskich, kulinarnych, kulinarno-podróżniczych etc. Na zakończenie każdej audycji wybrzmiewa utwór muzyczny z krótkim omówieniem. Jest to muzyka wyłącznie klasyczna, jej autorski wybór "pasujący" do głównego dania, czyli tematu kulinarnego omawianego w programie.

Prowadzący Łukasz Modelski to historyk sztuki i znawca średniowiecza. Przez większość życia zawodowego – redaktor. O sobie pisze tak:

Autor kilku zbiorów wywiadów. Z równą przyjemnością konsumuje posiłki i literaturę. Spośród różnych obszarów kultury najmniej rozumie kulturę fizyczną.

Zobacz także:

Posłuchaj
26:40 2022_02_27 11_02_08_PR2_Droga_przez_make.mp3 Stanisław Vincenz i kuchnia huculska (Droga przez mąkę/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Droga przez mąkę

Prowadził: Łukasz Modelski

Gość: Zbigniew Kmieć (szef kuchni i ekspert kulinarny)

Data emisji: 27.02.2022

Godzina emisji: 11.00


Czytaj także

Mirosław Wlekły: w Argentynie Halik zakochał się w stekach

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2021 11:20
- Tony Halik chciał kulinarnie wykorzystać swoje życie na maksa, bo nigdy nie było wiadomo kiedy jego żołądek zaniemoże i będzie musiał zacząć go oszczędzać - o kulinariach najsłynniejszego polskiego podróżnika opowiadał jego biograf, Mirosław Wlekły.
rozwiń zwiń