W krainie miodów pitnych

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2022 13:57
Naturalne miody pitne. Z czego powstają? W jaki sposób się je produkuje? Jak smakują? Czy mają coś wspólnego z miodami pitnymi, które znamy z przeszłości? O tym opowiadał gość "Drogi przez mąkę" Bartek Zięciowski - jedyny w Polsce miodosytnik naturalny.
...
...Foto: Shutterstock/wirakorn deelert

W Polsce tworzy się rynek dla naturalnych miodów pitnych. Temat nie jest popularny, ponieważ sam produkt również dziś nie cieszy się wielką popularnością. Jak podkreślił gość audycji Bartek Zięciowski, produkcję miodów pitnych dziś nazywamy potocznie miodosytnią. - Nazwa jest trochę archaiczna, zaś wywodzie się stąd, że dawniej się syciło miody, czyli podgrzewało. Dziś robi się to w chłodnej temperaturze, jednak sama nazwa pozostała.

Miody pitne przed laty cieszyły się uznaniem, jednak z niejasnych powodów przestały się być popularne. - Myślę, że powodem braku miodów jest wyparcie go przez inne produkty, jak wino czy piwo. Jakość tego produktu też była średnia. O jakości miodu decydują surowce – są to podstawowe rzeczy, decydujące o tym, czy produkt jest dobry. Z tym że same produkty to nie jest jedyna rzecz – liczy się też czas produkcji, czas leżakowania. To ma wpływ na smak końcowy - wyjaśniał Bartek Zięciowski.


Posłuchaj
24:31 Droga przez mąkę 8.05.2022.mp3 W krainie miodów pitnych (Droga przez mąkę/Dwójka)

***

"Droga przez mąkę" to erudycyjny program kulinarny na temat związku kuchni z cywilizacją.

Autor audycji, Łukasz Modelski, omawia z gośćmi wątki kulinarne w literaturze i w innych sztukach. Pojawiają się również recenzje książek kucharskich, kulinarnych, kulinarno-podróżniczych etc. Na zakończenie zaś wybrzmiewa utwór muzyczny z krótkim omówieniem, muzyka wyłącznie klasyczna, jej autorski wybór "pasujący" do głównego dania, czyli tematu kulinarnego omawianego w danym odcinku cyklu. Emisja w każdą niedzielę, tylko na antenie Programu 2 Polskiego Radia.

***

Tytuł audycji: "Droga przez mąkę" 

Prowadził: Łukasz Modelski

Gość: prof. Igor Lylo (Uniwersytet Lwowski)

Data emisji: 1.05.2022

Godzina emisji: 11.00

Czytaj także

Pysznie i zdrowo w Polsce Ludowej

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2022 11:30
Jakie było menu restauracji w Polsce Ludowej? Kogo było stać na jedzenie w najlepszych z nich? W jaki sposób władza wspierała jedzenie warzyw? Dlaczego Polacy nie chcieli jeść dorszy, kryli i kalmarów? Kiedy po raz pierwszy planowano produkować w Polsce coca-colę? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Od kuchni. Żydowska kultura kulinarna". Smakołyki w Muzeum Polin

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2022 14:14
Co łączy placki ziemniaczane z latkesami, a gołąbki z holiszkami? Jaki związek ma czulent z adafiną? Skąd wzięły są białysy? Dlaczego nowojorczycy uważają ogórki kiszone i barszcz za dania żydowskie? Na te pytania odpowiada wystawa "Od kuchni. Żydowska kultura kulinarna", która została otwarta w Muzeum Polin.
rozwiń zwiń