Polskie Radio
Section05
miód

Akcja "Adoptuj Pszczołę". Dlaczego owady zapylające są w kryzysie?

Pszczoły miodne i dziko żyjące odpowiadają za zapylanie roślin, które stanowią ponad jedną trzecią naszej codziennej diety. Dlatego są tak ważne dla rolnictwa i produkcji żywności. Niestety śmiertelna mieszanka, na którą składają się toksyczne pestycydy, pasożyty pszczół i zmiany klimatu, sprawia, że zapylacze na całym świecie są w kryzysie. 
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Kunikowska rośliny kwiaty pszczoły ekologia Greenpeace środowisko kryzys klimatyczny owady

Bezcłowy handel z Ukrainą. Kluczowe negocjacje ws. umowy

Najbliższe dni będą kluczowe dla umowy o bezcłowym handlu Unii Europejskiej z Ukrainą. Półtora tygodnia temu kraje członkowskie porozumiały się co do zwiększenia ograniczeń importowych. Chodzi o wydłużenie okresu, który będzie brany pod uwagę przy ustalaniu limitów.                                                                                                             
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Unia Europejska Beata Płomecka Ukraina zboże rolnictwo

Rolnicy biją na alarm. Nadmierny import produktów spożywczych z Ukrainy zagraża polskiej produkcji

Nie tylko zboża, cukier i nabiał z Ukrainy mogą zagrażać krajowej produkcji rolnej - alarmują przedstawiciele kolejnych branż. Hodowcy i bartnicy coraz częściej nie są w stanie konkurować kosztami i skalą ze sprowadzanym towarem. Ponadto produkcja na Wschodzie jest pozbawiona obostrzeń nakładanych na tę prowadzoną w Unii Europejskiej.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA rolnictwo Ukraina import żywność wieprzowina buraki

Pszczoły – niezwykłe owady, które dbają o nasze życie i zdrowie

"Kiedy znikną pszczoły, człowiekowi zostaną jedynie cztery lata życia". Te słowa przypisywane Albertowi Einsteinowi są chętnie powtarzane w kontekście licznych chorób, które w ostatnich latach dziesiątkują populację pszczół w Polsce i na świecie. A przecież bez tych owadów nie będzie ani miodu, ani większości naszego pożywienia. 8 sierpnia obchodzimy w Polsce Wielki Dzień Pszczoły.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA zdrowie pszczoły Radosław Nałęcz Trójka

Produkty pszczele. Po czym poznać prawdziwy miód?

To, czy miód rzeczywiście będzie zdrowy, zależy przede wszystkim od tego, jaki miód wybieramy i ile go spożywamy. Liczne właściwości ma nie tylko miód, ale też różne inne produkty pszczele. Najbardziej wartościowe w miodzie są domieszki pszczelich enzymów, pszczelich białek, czyli tego, co powoduje, że możemy mówić o miodzie jak o żywym produkcie. - To jest to, co pszczoły wkładają tam od siebie - zapewnił Pan Tabletka. 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica zdrowe odżywianie radio dla rodziców Joanna Ficińska