Pysznie i zdrowo w Polsce Ludowej

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2022 11:30
Jakie było menu restauracji w Polsce Ludowej? Kogo było stać na jedzenie w najlepszych z nich? W jaki sposób władza wspierała jedzenie warzyw? Dlaczego Polacy nie chcieli jeść dorszy, kryli i kalmarów? Kiedy po raz pierwszy planowano produkować w Polsce coca-colę? 
Restauracja w Powsinie w Warszawie, 1979 rok
Restauracja w Powsinie w Warszawie, 1979 rokFoto: NAC

- Zawsze miałam wrażenie, że żyję w nieswoich czasach. Może dlatego tak podróżuję w czasie. Pojawiam się w różnych epokach. W dzieciństwie, jako nastolatka, żyłam w epoce napoleońskiej. Lata '80 przebiegały gdzieś tam poza mną, a ja robiłam "myk" w moją ukochaną epokę, obkładałam się książkami, przywdziewałam czasami ułańskie stroje i było mi tam bardzo dobrze - mówiła w 2019 roku w Polskim Radiu dr Monika Milewska, autorka książki "Ślepa kuchnia. Jedzenie i ideologia w PRL", gość "Drogi przez mąkę".

***

Monografia autorstwa Moniki Milewskiej – nie mam co do tego wątpliwości – będzie jedną z najlepszych w ogóle o historii PRL. Fascynująca, wciągająca, erudycyjna, roztropna historycznie, kunsztowna językowo, oddaje naturę całej epoki, całego systemu, zdecydowanie wychodząc poza tytułową problematykę.

"Czytelnik może dostrzec dychotomię państwa i społeczeństwa w historii codzienności; co innego komuniści mówią, co innego myślą, co innego robią (sprawa chociażby specjalnych sklepów przeznaczonych dla elit rządzących) – podobnie jak obywatele. Dzięki pracy M. Milewskiej, dużo lepiej zrozumiemy ramy, sytuacje społeczne, okazje społeczne czy konteksty interakcji PRL".

dr hab. Marcin Kruszyński

[opis pochodzi od wydawcy]


Posłuchaj
28:34 2022_03_13 11_02_36_PR2_Droga_przez_make.mp3 Pysznie i zdrowo w Polsce Ludowej (Droga przez mąkę/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Droga przez mąkę

Prowadził: Łukasz Modelski

Gość: dr Monika Milewska (autorka książki "Ślepa kuchnia. Jedzenie i ideologia w PRL")

Data emisji: 13.03.2022

Godzina emisji: 11.00


Czytaj także

50 lat temu Polacy po raz pierwszy doświadczyli wolnej soboty

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2023 05:50
21 lipca 1973 roku, na mocy dekretu Rady Państwa z roku poprzedniego, Polacy po raz pierwszy w historii PRL nie poszli w sobotę do pracy.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Artyści na celowniku bezpieki. Służby PRL inwigilowały Wojciecha Młynarskiego

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2022 13:53
Wojciech Młynarski, jako kolejny polski artysta, znalazł się w katalogu osób rozpracowywanych przez służby PRL. Instytut Pamięci Narodowej umieścił informację o inwigilacji artysty przez Służbę Bezpieczeństwa w ramach ostatniej aktualizacji katalogu osób obserwowanych przez bezpiekę. 
rozwiń zwiń