REKLAMA

Wino gruzińskie. Skąd się bierze jego popularność?

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2022 12:00
Polska jest trzecim co do wielkości na świecie importerem win gruzińskich, a wkrótce najpewniej stanie się największym. Co nas do nich przekonuje? Odpowiedzi na to pytanie szukaliśmy w audycji.
Winnica położona w miejscowości Napareuli w Gruzji
Winnica położona w miejscowości Napareuli w GruzjiFoto: Shutterstock/Fotokon

Na które spośród 38 dopuszczonych do sprzedaży odrębnych szczepów warto zwrócić uwagę? Jakie - poza Kachetią - są tam regiony winiarskie? Co to jest qvevri?

O gruzińskich winach w "Drodze przez mąkę" mówił ich ambasador w Polsce - Szymon Milonas. 

Istnieje wiele rodzajów win, co związane jest z mnogością odmian winorośli, oddziaływaniem środowiska na ich wzrost i różnymi technikami winifikacji (przekształcania winogron w wino). Można wyróżnić wina białe, różowe i czerwone. Ze względu na zawartość cukru można je podzielić na wytrawne, półwytrawne, półsłodkie i słodkie. Nauką zajmującą się produkcją wina jest enologia.

Wino składa się z wody (75-90%), etanolu, glicerolu, polisacharydów oraz różnych kwasów i związków fenolowych. Poza tym w winie znajdują się sole mineralne i witaminy. Łącznie zawiera ponad tysiąc substancji, nie wszystkie są dobrze poznane.

***

"Droga przez mąkę" to erudycyjny program kulinarny na temat związków kuchni z cywilizacją.

Autor audycji omawia z gośćmi wątki kulinarne w literaturze i w innych sztukach. Pojawiają się również recenzje książek kucharskich, kulinarnych, kulinarno-podróżniczych etc. Na zakończenie zaś wybrzmiewa utwór muzyczny z krótkim omówieniem – muzyka wyłącznie klasyczna, jej autorski wybór "pasujący" do głównego dania, czyli tematu kulinarnego omawianego w danym odcinku cyklu. Emisja w każdą niedzielę, tylko na antenie Programu 2 Polskiego Radia.

Posłuchaj
26:02 2022_06_26 11_00_22_PR2_Droga_przez_make.mp3 Wino gruzińskie. Skąd się bierze jego popularność? (Droga przez mąkę/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Droga przez mąkę

Prowadził: Łukasz Modelski

Gość: Szymon Milonas

Data emisji: 26.06.2022

Godzina emisji: 11.00

Czytaj także

Tradycje kuchni wielkopolskiej

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2022 11:30
Gościem tego wydania "Drogi przez mąkę" był Maciej Barton - kucharz, autor książki "Przez kuchenne okno, czyli wspomnienia pałacowego kucharza rodziny Mielżyńskich". Tematem rozmowy były tradycje wielkopolskiej kuchni i wielkopolskiego folwarku z okolic pałacu Mielżynskich w Chobienicach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

O kulinarnych wątkach esejów Beli Hamvasa

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2022 11:00
Wino, tytoń, kawa, warzywa, kwiaty, przyprawy, zapachy i smaki. O kulinarnych wątkach esejów Beli Hamvasa zebranych w wydanym właśnie zbiorze "Księga gaju laurowego" rozmawialiśmy w "Drodze przez mąkę" z dr Karoliną Rychter – filozofką i dziennikarką.
rozwiń zwiń