REKLAMA

Tradycje kuchni wielkopolskiej

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2022 11:30
Gościem tego wydania "Drogi przez mąkę" był Maciej Barton - kucharz, autor książki "Przez kuchenne okno, czyli wspomnienia pałacowego kucharza rodziny Mielżyńskich". Tematem rozmowy były tradycje wielkopolskiej kuchni i wielkopolskiego folwarku z okolic pałacu Mielżynskich w Chobienicach.
Tematem audycji są tradycje wielkopolskiej kuchni i wielkopolskiego folwarku z okolic pałacu Mielżynskich w Chobienicach
Tematem audycji są tradycje wielkopolskiej kuchni i wielkopolskiego folwarku z okolic pałacu Mielżynskich w ChobienicachFoto: Shutterstock/Jan Zwolinski

Rodzina Mielżyńskich to dla Wielkopolan nazwisko znane - wielcy patrioci, powstańcy i zaradni gospodarze ziemscy. Rodzina wywodziła się z Chobienic, gdzie hrabia Józef Mielżyński wybudował jeden z najnowocześniejszych pałaców w tamtych czasach. Dziś budynek - mimo że z zachowanym frontonem oraz widoczną rodzinną dewizą "nie sobie, lecz następcom" - popada w ruinę i wymaga renowacji.

Maciej Barton w swojej książkowej opowieści o rodzinie Mielżyńskich cofa się aż do początków XVIII wieku - zaczynając od historii wspomnianego budowniczego majątku. Jego bohaterem jest też kucharz - postać fikcyjna. Jak przyznaje, opowieści nie są historiami spisanymi z pamiętników, lecz połączeniem wiedzy historycznej Macieja Bartona i jego zamiłowania do grzebania w archiwach.

Co jadano w Chobienicach? Jak sadzono? Co z tego przyrządzano? O tym opowiedział nasz gość, kucharz Maciej Barton.

***

"Droga przez mąkę" to erudycyjny program kulinarny na temat związków kuchni z cywilizacją.

Autor audycji Łukasz Modelski omawia z gośćmi wątki kulinarne w literaturze i w innych sztukach. Pojawiają się również recenzje książek kucharskich, kulinarnych, kulinarno-podróżniczych etc. Na zakończenie zaś wybrzmiewa utwór muzyczny z krótkim omówieniem – muzyka wyłącznie klasyczna, jej autorski wybór "pasujący" do głównego dania, czyli tematu kulinarnego omawianego w danym odcinku cyklu. Emisja w każdą niedzielę, tylko na antenie Programu 2 Polskiego Radia.


Posłuchaj
25:50 2022_06_05 11_04_03_PR2_Droga_przez_make.mp3 Tradycje kuchni wielkopolskiej (Droga przez mąkę/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Droga przez mąkę

Prowadził: Łukasz Modelski

Gość: Maciej Barton (kucharz)

Data emisji: 05.06.2022

Godzina emisji: 11.00

Czytaj także

Wokół grilla z Kacprem Salzmanem

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2022 11:30
Węgiel, brykiet, gaz, a może drewno – na czym najlepiej grillować? W jaki sposób kontrolować temperaturę? Marynować mięso, czy nie marynować? Nacinać kiełbasę, czy nie nacinać? I wreszcie – w jaki sposób sprawdzać, czy jedzenie jest już gotowe? Gościem tego wydania "Drogi przez mąkę" był mistrz grilla Kacper Salzman.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pasta i basta. Historia Włoch w dziesięciu daniach

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2022 16:00
- Do połowy XIX wieku we włoskich książkach kucharskich praktycznie nie było przepisów na makaron. Od dwóch wieków mówimy więc o prawdziwej rewolucji na włoskim talerzu - przekonuje Luca Cesari, autor książki "Historia makaronu w dziesięciu daniach. Od tortellini do carbonary".
rozwiń zwiń