REKLAMA

Kulinarna podróż po świecie z Piotrem Ibrahimem Kalwasem

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2022 13:30
Gościem kolejnej audycji z cyklu "Droga przez mąkę" (18.09) był Piotr Ibrahim Kalwas – pisarz, autor książki "Marhaba. Witaj w kuchni z czterech stron świata".
W książce Marhaba łączą się fascynacja kuchniami świata, pasja do gotowania i wymyślania potraw, a także historie kulinarne z bliskich i dalekich krajów oraz nostalgiczne wspomnienia smaków dzieciństwa
W książce "Marhaba" łączą się fascynacja kuchniami świata, pasja do gotowania i wymyślania potraw, a także historie kulinarne z bliskich i dalekich krajów oraz nostalgiczne wspomnienia smaków dzieciństwaFoto: Matej Kastelic/Shutterstock

Piotr Ibrahim Kalwas uwielbia uliczne jadłodajnie, spotkania przy stole i jedzenie z jednej misy z poznanymi w drodze ludźmi. Od lat podróżuje, próbuje lokalnych dań i gromadzi przepisy. Efektem tych wojaży jest książka kucharska i opowieść o jedzeniu zarazem - "Marhaba. Witaj w kuchni z czterech stron świata". Oprócz przepisów gromadzi ona także historie kulinarne oraz nostalgiczne wspomnienia smaków dzieciństwa.

Autor śmiało puszcza też wodze fantazji i eksperymentuje z połączeniami smaków i kulinarnych światów, proponując focaccię z hinduskim sosem z Mumbaju, quesadillas z mango zamiast sera, orientalną Kartoffelsalat. Jeśli pierogi, to z jarmużem i tofu, a jeśli swojskie mielone, to w wersji roślinnej. Swoje kulinarne podróże Piotr Ibrahim Kalwas odbywa bowiem tyleż w przestrzeni, co w wyobraźni, przekraczając nie tylko granice krajów, ale i kulinarnych przyzwyczajeń.

[korzystano z materiałów wydawcy]

Posłuchaj
24:23 Droga przez mąkę Dwójka 18 wrzesień 2022 12_30_54.mp3 Kulinarna podróż po świecie z Piotrem Ibrahimem Kalwasem (Droga przez mąkę/Dwójka)

 

***

"Droga przez mąkę" to erudycyjny program kulinarny na temat związku kuchni z cywilizacją.

Autor programu, Łukasz Modelski, omawia z gośćmi wątki kulinarne obecne w literaturze i w innych sztukach. Ponadto: recenzje książek kucharskich, kulinarnych, kulinarno-podróżniczych etc. Na zakończenie utwór muzyczny z krótkim omówieniem, muzyka wyłącznie klasyczna, jej autorski wybór pasujący do głównego dania, czyli tematu kulinarnego omawianego w programie.

***

Tytuł audycji: Droga przez mąkę

Prowadził: Łukasz Modelski

Gość: Piotr Ibrahim Kalwas (pisarz, autor książki "Marhaba. Witaj w kuchni z czterech stron świata")

Data emisji: 18.09.2022

Godzina emisji: 12.30


Czytaj także

Jedzenie i literatura. Audycja "Droga przez mąkę" w książkowym wydaniu

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2019 11:49
- To almanach rozmów z przeróżnymi ludźmi, których menu literackiej jest dość odmienne. Czytamy wszystko, od starożytności do dzisiaj, od Petroniusza do "American Psycho". Również menu literackie moich gości, których trochę się przewinęło przez siedem lat w mojej audycji, czyni tę książkę dosyć różnorodną - Łukasz Modelski, prowadzący sobotni radiowy program kulinarny, autor książki "Droga przez mąkę, czyli literatura dla kucharek".
rozwiń zwiń