Paul Tremo - kucharz Stanisława Augusta Poniatowskiego

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2022 11:30
Bohaterem audycji "Droga przez mąkę" był kuchmistrz ostatniego króla Polski - urodzony w Berlinie, ale posiadający francuskie korzenie Paul Tremo.
Owoce i pokrojony śledź Jan Pauwel Gillemans
"Owoce i pokrojony śledź" Jan Pauwel GillemansFoto: Muzeum Narodowe w Warszawie/zbiory cyfrowe

Przepisy Paula Tremo łączą modną wówczas francuską kuchnię z polską tradycją. Proponował odrzucenie ostrych przypraw i smakowych kontrastów, liberalizację postu oraz nowoczesne techniki redukcji, kondensacji i klarowania.

– To był najlepiej wynagradzany kucharz w Polsce, a może nawet w tej części Europy. Król wymyślał, co chce zjeść na obiad i gdzie chce go zjeść – na zamku czy w Łazienkach – tłumaczył w jednej z audycji Polskiego Radia historyk Sławomir Szczocki.

O Paulu Tremo w "Drodze przez Mąkę" opowiadał prof. Jarosław Dumanowski z Centrum Dziedzictwa Kulinarnego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Posłuchaj
26:53 Dwójka droga przez make 11.12.2022.mp3 Paul Tremo - kucharz Stanisława Augusta Poniatowskiego (Droga przez mąkę/Dwójka) 

Paul Tremo służył Stanisławowi Augustowi w Warszawie oraz podczas jego licznych podróży po kraju. Wśród potraw, które przyrządzał, były nie tylko dania mięsne, lecz także ryby i jarzyny. Wynikało to z upodobań kulinarnych ostatniego władcy Polski, który zapoczątkował modę na wyrafinowaną, a zarazem lekką kuchnię, łączącą polskie i francuskie tradycje kulinarne.

Na królewski stół trafiał m.in. barszcz z uszkami, a jako przystawka - różnorodne wędliny, paszteciki i pikantne marynaty. Były też liczne pieczenie z ulubioną przez Stanisława Augusta pieczenią baranią na czele.

Czytaj także:

Jedną z najsławniejszych potraw z królewskiego jadłospisu stały się "jarząbki przedziwnie słoniną nadziewane" (przypuszczalnie szpikowana słonina). Wigilijnym daniem była zaś zupa migdałowa.

[źródło: lazienki-krolewskie.pl]

***

Tytuł audycji: Droga przez mąkę

Prowadził: Łukasz Modelski

Gość: prof. Jarosław Dumanowski (Centrum Dziedzictwa Kulinarnego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu)

Data emisji: 11.12.2022

Godzina emisji: 11.00

uk/pg

Czytaj także

W dawnej kuchni pogranicza polsko-litewskiego

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2022 11:41
Tradycje litewskie i ruskie w kuchni wschodniego Mazowsza sięgają czasów, gdy prowadził tamtędy szlak Wielkiego Gościńca Litewskiego. W pewnej mierze przetrwały one do naszych czasów, a na przełomie XVIII i XIX wieku były wciąż bardzo silne. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Panierki" - w świecie nieistniejącej już gastronomii

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2022 12:00
Niezwykle szczere wspomnienia młodego, niedojrzałego mężczyzny, który wchodzi w dorosłe życie i obserwuje zdegenerowany, pełen przemocy świat. Akcja powieści "Panierki" rozgrywa się w czasie transformacji ustrojowej w ekskluzywnej restauracji nieistniejącego dziś hotelu. Jej autor – Rafał Targosz, znany szef kuchni – był gościem audycji z cyklu "Droga przez mąkę".
rozwiń zwiń