X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Łzy nad kanapką z baleronem, czyli jak jada się w kryminałach

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2013 23:41
Zygmunt Miłoszewski, autor obsypanej nagrodami i zekranizowanej powieści kryminalnej "Uwikłanie", napisał też kilka innych kryminałów, jak choćby "Ziarno prawdy". W książkach tych wiele miejsca poświęca… jedzeniu. O tym, co jadają bohaterowie jego kryminałów opowiada Anna Król.
Zygmunt Miłoszewski
Zygmunt MiłoszewskiFoto: www.zygmuntmiloszewski.pl

Bohaterem wszystkich kryminałów Miłoszewskiego, w tym ostatniego "Ziarna prawdy”, jest prokurator Teodor Szacki – mężczyzna samotny,  z poczuciem przegranego życia. Autor w przejmujący sposób oddaje smutek, jaki w Szackim budzi jego sytuacja życiowa; smutkiem tym owiane jest każde miejsce, w którym się znajdzie i wszystko, co robi… nawet zakupy. – Szacki wie, że tylko dla siebie nie może kupić dużo, że na więcej niż parę dekagramów szynki sobie nie pozwoli. W sklepie udaje mu się opanować, w domu jednak tamy pękają i prokurator, przyrządziwszy sobie śniadanie, wybucha płaczem. Chciałby mieć z kim spożywać posiłki... Dwie kanapki z baleronem, które przygotował, zdają się w „Ziarnie prawdy” odgrywać rolę symbolu samotności – mówi Anna Król. Dodaje, że w powieści „Uwikłani” Zygmunt Miłoszewski wprowadził jedzenie zupełnie inne i symbolizujące coś całkiem odmiennego – W tej powieści bohater zjada… jajecznicę i, w odróżnieniu od Szackiego, nie je w samotności – towarzyszą mu żona i córka. Jajecznica jest w tym kontekście chyba symbolem związku… – opowiada gość „Drogi przez mąkę”.

Anna Król wyznaje, że na temat roli jedzenia w kryminałach Zygmunta Miłoszewskiego rozmawiała z nim samym – Wyjaśnił mi, że w jego książkach jedzenie jest nie tylko tłem. Przede wszystkim, odzwierciedla psychikę postaci. – Jak tłumaczy gość „Drogi przez mąkę”, zdaniem Miłoszewskiego, to, co i gdzie jadamy, mówi bardzo wiele o nas samych.

Rozmawiał Łukasz Modelski

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Żarłoczny włoski kompozytor

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2013 13:34
Przyciężkie metafory, dziwaczne skojarzenia i rzekoma poezja – kogo charakteryzują? Pewnego kompozytora i wielkiego żarłoka, Gioacchina Rossiniego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Carlo Pertini vs Carl Honoré vs slow foodowy kisiel

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2013 16:10
- Człowiek nie jest stworzony do jedzenia w samotności - twierdzi Carlo Petrini, jeden z liderów ruchu "slow food". W "Drodze przez mąkę" rozmawialiśmy o najciekawszych książkach poświęconych temu zagadnieniu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sekrety kuchni prezydenckiej

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2013 18:00
Jak smakuje władza – niektórym wiadomo. A czy wiemy, co smakuje władzy? W specjalnym wydaniu cyklu "Droga przez mąkę” o potrawach przygotowywanych w Pałacu Prezydenckim opowiada Małgorzata Minta – dziennikarka i blogerka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Na więcej, na przepadłe" – spór o wiersze Wacława Tkaczuka

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2013 19:03
- Jestem przeciwny pakowaniu Tkaczuka między romantyków - mówił w "Tygodniku literackim" Leszek Szaruga, komentując nowo wydany tomik wierszy poety "Na więcej, na przepadłe".
rozwiń zwiń