"Ameryka nie była dla Sienkiewicza kulinarnym rajem"

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2017 13:00
- Pisarz wszędzie, gdzie podróżował, patrzył raczej na to, co się dzieje dookoła stołu, a nie na stole. Jego opisy potraw są skromne, ale często przewija się w nich zapach albo bardzo plastyczny kolor – powiedział w Dwójce obieżyświat i restaurator Zbigniew Kmieć.
Audio
  • Podróże Sienkiewicza kulinarnym okiem (Droga przez mąkę/Dwójka)
Henryk Sienkiewicz
Henryk SienkiewiczFoto: Wikimedia Commons/domena publiczna

- Jest w "Listach do Ameryki" taki fragment, w którym Sienkiewicz opisuje, jak Meksykanie smażą przy ognisku słoninę w kawałkach. Nie widać jednak w tych słowach emocji. Tak naprawdę to pisarz nie dostrzega w Ameryce potencjału kulinarnego. Jest taki wspaniały fragment, w którym czytamy, jak Sienkiewicz siedzi nad zatoką w Kalifornii, mówiąc, że wspaniałe są tutejsze flądry i turboty, ale nie trzy razy dziennie przez tygodnie. Nie przypada mu do gustu nawet sam Nowy Jork, który wita go zastawionymi stołami, gdzie wszystko jest zimne i wszystko ze sobą wymieszane i wszystko do zjedzenia od razu – dodał Zbigniew Kmieć.

W nagraniu audycji posłuchamy również o tym, co Henryk Sienkiewicz upolował w Ameryce, i w jaki sposób opisywał targi na... Zanzibarze.

***

Tytuł audycji: Droga przez mąkę

Prowadzi: Łukasz Modelski

Gość: Zbigniew Kmieć (restaurator)

Data emisji: 11.02.2017

Godzina emisji: 10.00

mz/mc

Czytaj także

Uczciwość i smak. Szukając prawdziwego jedzenia

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2017 12:00
Gościem audycji "Droga przez mąkę" była Agata Michalak, redaktor naczelna magazynu "Kukbuk", autorka książki "O dobrym jedzeniu. Opowieści z pola, ogrodu i lasu".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Warszawskie restauracje okiem szefa kuchni

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2017 13:50

Gościem audycji był Mateusz Walusiewicz, 21-letni kucharz mający na koncie współpracę z najbardziej ekskluzywnymi miejscami na kulinarnej mapie Warszawy.

rozwiń zwiń