Urszula Gacek: ocet jest bardzo humorzasty

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2019 13:21
- Zawsze byłam zapalonym kucharzem, robiłam własne wina i konfitury. Postanowiłam więc zrobić własny ocet cydrowy na czystym soku wytłoczonym z własnych jabłek – opowiadała Urszula Gacek, która od lat produkuje własne octy żywe.
Audio
  • Urszula Gacek opowiada o produkcji octu żywego (Droga przez mąkę/Dwójka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: shutterstock/Yulia von Eisenstein

Urszula Gacek pierwszy raz octu żywego spróbowała w Nowym Jorku, gdzie jest on podstawą kuchni amerykańskiej i można go znaleźć prawie w każdym domu. - Kiedy wróciłam do Polski, potrzebowałam takiego octu. Pomyślałam, że skoro w Polsce mamy sady, to taki produkt na pewno jest dostępny. Miałam jednak problem, by go znaleźć. Najłatwiejszą metodą było importowanie octu z ameryki. Uznałam, że to jest kompletnie bez sensu i zaczęłam produkować go sama – opowiadała producentka.

- Przy produkcji octu istotny jest dostęp do światła, temperatura, ale i stopień zakwaszenia bazy. Jeżeli baza jest za mocna, to ocet nigdy nam się nie zrobi. A jeśli baza będzie słaba - ocet nam się zepsuje. Trzeba więc znać podstawy winiarstwa, umieć zmierzyć zawartość cukru w owocach i to odpowiednio dobrać. To jest droga prób i błędów – podkreślała Urszula Gacek. - Octy są bardzo humorzaste, trudno powiedzieć, w jakim kierunku pójdą, ale to jest naturalne - dodała.

Z jakich owoców można produkować ocet? Jak krok po kroku przygotować taki ocet żywy? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Droga przez mąkę 

Prowadził: Łukasz Modelski

Gość: Urszula Gacek (producentka octów żywych)

Data emisji: 13.07.2019

Godzina emisji: 10.00

am/bch

Czytaj także

Tymoteusz Michalski: najlepsza oliwa jest z czystych miejsc

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2019 14:00
- Na jakość oliwy z Kalamaty wpływa dostęp do morza, wiatry i prądy opływające Peloponez, ale przede wszystkim braku przemysłu w okolicy. Czystość tego regionu jest najważniejsza - mówił w Dwójce Tymoteusz Michalski z inicjatywy "Oliwa wypływa".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Deserownik - nie mylić z wypiekami

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2019 16:44
- Deserownik jest to rodzaj mebla pomocniczego, na którym dawniej ustawiano słodycze i wypieki. Te ostatnie wcale nie musiały być słodkie, były wśród nich także rzeczy wytrawne - mówiła w Dwójce Magdalena Tomaszewska-Bolałek, autorka książki "Kuchniokracja. Deserownik".
rozwiń zwiń