REKLAMA

Czy przemija moda na cydry rzemieślnicze?

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2022 12:45
Fala mody na polski cydr wydaje się załamywać. Producenci cydrów przemysłowych od kilku lat sprzedają ich coraz mniej. A jaka jest sytuacja wśród producentów cydrów rzemieślniczych? 
Fala mody na polski cydr wydaje się załamywać.
Fala mody na polski cydr wydaje się załamywać. Foto: mythja//Shutterstock.com

Czy mogą z optymizmem patrzeć w przyszłość? Rozmawialiśmy o tym w "Drodze przez mąkę" z Tomaszem Porowskim – cydrownikiem.

***

Pierwsze rodzime produkcje rzemieślnicze cydru mają zaledwie kilka lat. - Historia cydru w Polsce nie jest bardzo długa. Wbrew obiegowym opiniom nie mamy wielowiekowej tradycji produkcji cydru - mówił w 2020 roku w Dwójce Maciej Nowicki, współorganizator Festiwalu Polski Cydr Online.

- W 2014 roku, kiedy wprowadzono embargo na polskie jabłka, była akcja, żeby jeść polskie jabłka, pić polskie cydry i faktycznie rozpoznawalność i mówienie o polskim cydrze było wtedy bardzo duże - tłumaczył w "Drodze przez mąkę". - Niestety później rozpoczął się proces wypaczeń, który trwa do tej pory, czyli to, co możemy znaleźć na półkach sklepów, czyli tzw. cydr przemysłowy, który z prawdziwym cydrem rzemieślniczym nie ma wiele wspólnego.


Posłuchaj
22:40 Droga przez mąkę Dwójka 28 sierpień 2022 12_31_31.mp3 Rozmowa o cydrach rzemieślniczych (Droga przez mąkę/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Droga przez mąkę

Prowadził: Łukasz Modelski

Gość: Tomasz Porowski (cydrownik)

Data emisji: 28.08.2022

Godzina emisji: 12.30

Czytaj także

Kulinaria i trunki w powieści "Colas Breugnon" Romaina Rollanda

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2021 14:54
Jedzenie i picie w powieści "Colas Breugnon" Romaina Rollanda – to temat kolejnej "Drogi przez mąkę". Naszym gościem była Wanda Klenczon - pisarka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Opowieści o włoskich winach i winiarzach

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2022 10:58
Włoskie regiony winiarskie, odmiany winorośli, najnowsze trendy w winiarstwie Półwyspu Apenińskiego i rekomendacje enoturystyczne były tematem kolejnej "Drogi przez mąkę". Naszymi gośćmi byli Tomasz Prange-Barczyński i Wojciech Bońkowski, autorzy książki "Włochy. Opowieści o regionach, winach i ludziach".
rozwiń zwiń