X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Pasją Łukaszową Krzysztof Penderecki naruszył w Rosji tabu"

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2018 09:10
- W Niemczech, poza okrzykiem "zdrajca awangardy", recepcja Pasji była bardzo dobra. Duże wrażenie utwór ten zrobił też na Rosjanach - o fenomenie popularności muzyki Krzysztofa Pendereckiego opowiadał w Dwójce Aleksander Laskowski.
Audio
  • Specjalista od Krzysztofa Pendereckiego (Bita godzina/Dwójka)
Krzysztof Penderecki
Krzysztof Penderecki Foto: PAP/Maciej Musiał-AR

Aleksander Laskowski od lat bada tajniki światowej kariery słynnego kompozytora oraz recepcji jego muzyki. W audycji dziennikarz opowiadał m.in. o reakcjach melomanów na Pasję wg św. Łukasza, napisaną na zamówienie niemieckiej stacji Westdeutscher Rundfunk. Jedna z legend mówi, że utwór ten był zakazany w ZSRR. - To mit, ponieważ w Rosji było dostępne zarówno nagranie, jak i nuty. Mimo to Krzysztof Penderecki był dla Rosjan podwójnym bohaterem, bo tworzył muzykę awangardową wbrew doktrynie socrealistycznej, a jednocześnie połączył w Pasji awangardę z muzyką religijną, co do dzisiaj robi w Rosji ogromne wrażenie - mówił gość audycji "Bita godzina".

Tym, co zdaniem dziennikarza zadecydowało o światowej popularności Krzysztofa Pendereckiego, była umiejętność przekuwania na muzykę wydarzeń ważnych dla dużych zbiorowości. Jako przykład Aleksander Laskowski podał "Tren - ofiarom Hiroszimy", w którym kompozytor stworzył brzmienie rozpoznawane jako strach przed wojną jądrową. W audycji rozmawialiśmy o przesłankach, które świadczą o tym, że Krzysztof Penderecki jest w kanonie kompozytorów, tak jak Brahms, czy Beethoven.

***

Tytuł audycji: Bita godzina

Prowadzi: Ewa Szczecińska

Gość: Aleksander Laskowski

Data emisji: 11.05.2018

Godzina emisji: 22.30

pg/mg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Krzysztof Penderecki: "Polskie Requiem" to muzyka, która trzyma za serce

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2018 10:20
- Gdybym jako dziecko nie przeżył wojny, bardzo krwawej również dla naszej rodziny, bo kilka osób zostało zamordowanych, nie byłbym w stanie napisać takiego utworu - powiedział kompozytor i dyrygent Krzysztof Penderecki.
rozwiń zwiń