ProMODERN – więcej niż zespół wokalny

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2018 14:15
- Powstawaniu naszego zespołu towarzyszyło założenie, że musi on skupić śpiewaków, którzy mają ten background muzyczny trochę szerszy niż zazwyczaj, ponieważ wykonywać będziemy muzykę wymagającą - mówił w Dwójce Piotr Pieron, bas.
Audio
  • Śpiewacy sekstetu ProMODERN o utworze "Stimmung" Karlheinza Stockhausena, który wykonują jako pierwszy polski zespół (Bita godzina/Dwójka)
Zespół ProMODERN
Zespół ProMODERNFoto: materiały prom./Kinga Karpati

pap Stockhausen 1200.jpg
Hipisi w Lutosławskim. Przyjdź na koncert!

ProMODERN to sekstet wokalny, który istnieje od 2012 roku. Tworzą go nie tylko śpiewacy, ale także muzycy. Wśród członków zespołu znaleźli się absolwenci szkół muzycznych różnych specjalności: kompozytorzy, dyrygenci, pianiści, rytmicy czy skrzypkowie. - Każdy z nas grał lub gra, a to na fortepianie, a to na gitarze, a to na skrzypcach czy na czym tam jeszcze popadnie - podkreślał Piotr Pieron.

W sobotę 8 grudnia ProMODERN wykonał w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego "Stimmung" Karlheinza Stockhausena. Niemiecki kompozytor napisał ten utwór dla sześciu wykonawców równo 50 lat temu. Prawykonanie odbyło się 9 grudnia 1968 roku siedzibie Radia Francuskiego. 

Goście radiowej Dwójki jako pierwszy polski zespół mierzą się z utworem "Stimmung". Co było dla nich największym wyzwaniem w tej partyturze? Jak wygląda zestrajanie głosów w zespole wokalnym? Na czym polega największa różnica między grą na instrumencie, który nie jest własnym ciałem a śpiewaniem? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Bita godzina

Prowadziła: Ewa Szczecińska

Goście: Ewa Puchalska (mezzosopran), Ewelina Rzezińska (mezzosopran), Andrzej Marusiak (tenor), Krzysztof Chalimoniuk (baryton), Piotr Pieron (bas)

Data emisji: 7.12.2018

Godzina emisji: 22.30 

pg/kh

Czytaj także

Darmstadt. U źródeł muzycznej awangardy

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2015 13:00
Na Wakacyjnych Kursach Nowej Muzyki rodziła się muzyka serialna, aleatoryczna, elektroniczna. Czy po 70 latach Darmstadt pozostaje muzycznym centrum Europy?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Piotr Pieron: "Stimmung" Stockhausena zaprzyjaźnia z muzyką współczesną

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2018 12:27
- Dla wielu wykonawców barierę stanowi skomplikowanie tego utworu - o kompozycji Karlheinza Stockhausena, która zabrzmi po raz pierwszy w Studiu Koncertowym im. W. Lutosławskiego, opowiadał śpiewak zespołu proMODERN.
rozwiń zwiń