REKLAMA

"Kolberg po żydowsku" na Muzycznej Scenie Tradycji

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2017 06:00
Wideo z koncertu, podczas którego 12 listopada w Studiu PR im. Władysława Szpilmana zabrzmiał repertuar grany niegdyś przez polskich Żydów z małych miasteczek i wsi.
Audio
  • "Kolberg po żydowsku" na "Muzycznej Scenie Tradycji" (Dwójka)
Kapela Niwińskich
Kapela NiwińskichFoto: PR2

nuty1200.jpg
"Kolberg po żydowsku", czyli jak grano kiedyś na wsi

Podczas koncertu, który był transmitowany na antenie Dwójki, usłyszeliśmy nagrania z archiwum Muzyki Odnalezionej – badań Andrzeja Bieńkowskiego oraz młodych muzyków z miasta, którzy zagrali żydowski repertuar. Nie był to jednak znany nam klezmerski styl, ale repertuar grany przez polskich Żydów z małych miasteczek i wsi. Fragmentarycznie zapisał go Kolberg, muzycy szukali w archiwach, często sami znajdowali w czasie badań na wsi. Odzew był znakomity. Młode pokolenie traktuje tę muzykę jako kawałek swojej tożsamości muzycznej. Koncert poprowadziła Anna Szewczuk.Wykonawcy:

Boygn trio: Ewa Grochowska - skrzypce, Maciej Filipczuk - skrzypce, Kamil Owczarek – wiolonczela
Zespół Diabubu
Anna Broda - cymbały, śpiew
Janusz Prusinowski Kompania: Janusz Prusinowski - skrzypce, Szczepan Pospieszalski - trąbka, Piotr Piszczatowski - baraban
Kapela Niwińskich: Mateusz Niwiński - skrzypce, Angela Zajtsewa - II skrzypce, Magdalena Sobczak - cymbały, Piotr Domagalski - basy, Agnieszka Niwińska - bębenek

***

Tytuł audycji: Muzycznej Sceny Tradycji 

Prowadziła: Anna Szewczuk

Data emisji: 12.11.2017

Godzina emisji: 16.00

mz/bch


Czytaj także

Dudy i kozły na Muzycznej Scenie Tradycji. Zobacz wideo!

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2017 08:00
Kultura dudziarska Wielkopolski to unikat w skali całego kraju. Do udziału w koncercie zaprosiliśmy znakomitych muzyków, budowniczych instrumentów, śpiewaczki i znawczynie gwary.
rozwiń zwiń