REKLAMA

Dudy i kozły na Muzycznej Scenie Tradycji. Zobacz wideo!

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2017 08:00
Kultura dudziarska Wielkopolski to unikat w skali całego kraju. Do udziału w koncercie zaprosiliśmy znakomitych muzyków, budowniczych instrumentów, śpiewaczki i znawczynie gwary.
Audio
  • Dudy i kozły na Muzycznej Scenie Tradycji (Muzyczna Scena Tradycji/Dwójka)
Siesienki - instrument ze zbiorów Państwowej Szkoły Muzycznej w Zbąszyniu
Siesienki - instrument ze zbiorów Państwowej Szkoły Muzycznej w ZbąszyniuFoto: Stanisław Kusza/wikimedia/CC BY-SA 3.0 PL

W ludowej praktyce muzycznej do chwili obecnej można tam jeszcze spotkać pięć spośród ośmiu odmian dud znanych w Polsce: dudy bukowsko-kościańskie, dudy gostyńsko-rawickie, kozła białego, kozła czarnego i sierszeńki. W tradycyjnej kapeli najczęściej towarzyszą im skrzypce podwiązane, a w zachodniej Wielkopolsce pojawia się również klarnet. Ten region to również niezwykle ciekawa i oryginalna gwara, zachowana przede wszystkim w pieśniach.

Wielkopolskie tradycje muzyczne wciąż są niezwykle żywotne, a chętnych do nauki gry i śpiewu nie brakuje. Pionierską w tym względzie była - przez długi czas jedyna w Polsce - założona już w 1959 roku klasa instrumentów ludowych przy Państwowej Szkole Muzycznej w Zbąszyniu, stolicy regionu kozła.

Do udziału w koncercie zaprosiliśmy znakomitych muzyków, budowniczych instrumentów, śpiewaczki i znawczynie gwary. Przewodnikiem po krainie dud i kozła będzie Jan Prządka, koźlarz i skrzypek ze Zbąszynia, nauczyciel i znawca kultury ludowej. Wraz z nim pojawili się goście: dudziarz i budowniczy instrumentów Tomasz Kiciński z Bukówca Górnego, skrzypaczka Martyna Żurek z Kościana, śpiewaczka Anna Chudy z Posadowa oraz dudziarze: Patryk Szulc z Bukówca Górnego i Krzysztof Polowczyk z Domachowa. 

***

Tytuł audycji: Muzyczna Scena Tradycji

Prowadził: Kuba Borysiak

Data emisji: 15.10.2017

Godzina emisji: 15.00

mc/mz

Czytaj także

"Oj borom, borom". Posłuchaj pieśni ukraińskiego Polesia

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2017 10:00
Na Muzycznej Scenie Tradycji swoje poleskie improwizacje zaprezentował duet Maniucha i Ksawery. Koncert odbył się z okazji wydania ich pierwszej płyty, nagranej w studiu Polskiego Radia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sutari na Muzycznej Scenie Tradycji. Zobacz film

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2017 16:00
Zapraszamy obejrzenia filmowego nagrania koncertu cenionego folkowego tria Sutari, które w Polskim Radiu zaprezentowało przedpremierowo swój drugi album pod tytułem "Osty".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bester Quartet. Z "Nowej Tradycji" w świat

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2017 14:00
– Wygrana w konkursie "Nowa Tradycja" w 2000 r. była spełnieniem marzeń całego zespołu – mówił akordeonista Jarosław Bester, założyciel Bester Quartet, dawnym The Cracow Klezmer Band.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Płyta tatarska" Cichej i Pałygi. Zobacz wideo

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2017 06:00
W Studiu PR im. W. Szpilmana Karolina Cicha i Bart Pałyga zaprezentowali premierowo materiał z "Płyty tatarskiej". 
rozwiń zwiń