Kapela Bractwa Ubogich - zobacz wideo!

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2014 08:27
W ramach cyklu "Muzyczna Scena Tradycji” odbył się koncert muzyków, którzy 20 lat temu tworzyli Kapelę Bractwa Ubogich. Zapraszamy do obejrzenia koncertu!
Audio
Jacek Hałas na Muzycznej Scenie Tradycji
Jacek Hałas na "Muzycznej Scenie Tradycji"Foto: Grzegorz Śledź/PR2



W Studiu Polskiego Radia im. Władysława Szpilmana  wystąpili Agata Harz, Ania Broda, Alicja Hałas, Jacek Hałas, Remigiusz Mazur-Hanaj, Witek Broda, Adam Strug i Janusz Prusinowski.

Spotkanie prowadziła Anna Szewczuk.

Kapela Bractwa Ubogich działała w latach 1992-1994. Była pierwszą kapelą grającą tradycyjną, niestylizowaną muzykę wiejską. Muzycy korzystali zbiorów Archiwum Muzyki Ludowej Instytutu Sztuki PAN, z zapisów Oskara, ze zbiorów Andrzeja Bieńkowskiego i własnych doświadczeń terenowych. Na repertuar grupy składała się głównie muzyka z Radomszczyzny, Kurpiów, Lubelszczyzny i Rzeszowszczyzny - muzyka taneczna, pieśni liryczne, ballady, pieśni obrzędowe i religijne.

Członkowie kapeli tworzyli później najważniejsze dla polskiej sceny muzyki tradycyjnej i folkowej formacje m.in.: Kapela Brodów, Janusz Prusinowski Trio, Muzykanci, Lautari, Kapela Hałasów, Wędrowiec, Pies Szczeka, Monodia Polska, jak też solowe projekty muzyczne i teatralne.

Zobacz więcej na temat: folk
Czytaj także

Pieśni romskie i słowackie na Muzycznej Scenie Tradycji!

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2013 20:00
– Podhalanie bardziej się utożsamiają kulturowo ze Słowakami, z Węgrami niż z innymi częściami Polski. Siłą rzeczy tamtejsi muzycy chcąc się rozwijać sięgają nie po mazurki i krakowiaki, ale po muzykę z innych regionów Karpat – mówiła Agata Siemaszko.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Koncert pamięci Jana Gacy - zobacz wideo!

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2014 12:00
- W czasie naszych spotkań Jan Gaca grał na skrzypcach i mówił: "No, ja się tyle nauczyłem. A wy?". Zaczynaliśmy grać, a on oceniał: "Skarbie, nie masz czasu ćwiczyć" - mówił w Dwójce Maciej Żurek podczas koncertu poświęconego pamięci radomskiego skrzypka.
rozwiń zwiń