Romskie korzenie Teresy Mirgi. Zobacz wideo

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2016 14:00
Zapraszamy do obejrzenia występu romskiej pieśniarki i poetki, założycielki i liderki zespołu Kałe Bała (Czarne Włosy). Teresa Mirga pochodzi z grupy Bergitka Roma (Romów Karpackich), którzy od ponad 300 lat prowadzą osiadły tryb życia w południowej Polsce.
Teresa Mirga podczas występu na Muzycznej Scenie Tradycji
Teresa Mirga podczas występu na "Muzycznej Scenie Tradycji"Foto: Grzegorz Śledź/PR2

Komponowanie swoich pieśni Teresa Mirga rozpoczęła na początku lat 90. Zainspirowała ją do tego twórczość węgierskich Cyganów z grupy Kalyi Jag. Oprócz nich, wykonuje również muzykę Cyganów słowackich, bałkańskich i węgierskich oraz tzw. „stare pieśni” Romów Karpackich, nazywane purane gila. Ważne miejsce w jej twórczości zajmuje też poezja i muzyka religijna.

Podczas swojej dotychczasowej kariery Teresa Mirga (wraz z zespołem Kałe Bała oraz solowo) wydała kilka płyt, m.in. ”Pieśni wielkopostne i żałobne”, „Czarna jestem”, „Kaj Treder Romałe” (Dokąd wędrujecie Cyganie) czy „Niewiele nam trzeba: pieśni z Czarnej Góry”. Ostatnia, „Mire Gila”, ukazała się w tym roku i zawiera pieśni, które Teresa Mirga pamięta jeszcze z dzieciństwa.

Jej muzyka znalazła się również na wydawanych przez Polskie Radio płytach z serii „Muzyka Źródeł”: „Romowie” oraz „Mniejszości narodowe i etniczne, cz.II”. Poezje artystki zostały opublikowane w trzech tomikach wierszy: „Soske kawka? (1992), „Pieśni z Czarnej Góry” (1999) oraz „Wiersze i pieśni” (2006).

W 2015 roku Teresa Mirga wystąpiła w Studiu Koncertowym PR im. Witolda Lutosławskiego na koncercie kolędowym "Goście – w cztery strony świata" przygotowanym przez Jacka Hałasa.

zobacz więcej
Jacek Hałas 663.jpg
"Goście – w cztery strony świata". Posłuchaj koncertu kolędowego!

Gościem koncertu był również Andrzej Grzymała-Kazłowski, znawca tematyki romskiej, w latach 2001-2010 główny specjalista do spraw romskiej mniejszości etnicznej w Wydziale Mniejszości Narodowych i Etnicznych MSWiA, współautor rządowego programu na rzecz społeczności romskiej w Polsce oraz twórca Muzeum Kultury Romów w Warszawie.

Wykonawcy:
Teresa Mirga – śpiew, gitara
Piotr Hortmanowicz – gitara
Jacek Kacica – cajon, dzban

***

Tytuł audycji: Muzyczna Scena Tradycji

Prowadziła: Kuba Borysiak

Data emisji: 20.11.2016

Godzina emisji: 17.00

bch/jp/mc

Czytaj także

Jerzy Ficowski i biblia cyganologii

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2013 10:00
- Chociaż rzeczywistość się zmienia, wciąż jest tak, że chcąc mówić o Cyganach, musimy sięgnąć do Ficowskiego - mówił w Dwójce cyganolog Andrzej Grzymała-Kazłowski o wznowionych książkach Jerzego Ficowskiego "Cyganie na polskich drogach" i "Demony cudzego strachu".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kultura cygańska jest jak głuchy telefon

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2015 18:00
- Historie przekazywane są z pokolenia na pokolenie, ulegają deformacji i w końcu stają się legendami - wyjaśniał Jacek Milewski, autor opowiadań o kulturze cygańskiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bo cię porwą Cyganie...

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2019 09:29
Gdzieś tak od czwartego roku życia coraz więcej dni zacząłem spędzać na podwórku. Tata chodził do pracy w fabryce żarówek, mama była zazwyczaj w domu, bo pracowała jako fotograf w zakładzie, który mieścił się w domu. Wołała mnie z okna na obiad.
rozwiń zwiń