Europejska Stolica na ostatniej prostej

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2015 16:50
19 czerwca poznamy pełny program wydarzeń Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Prace koncepcyjne zbliżają się do końca.
Audio
  • Europejska Stolica na ostatniej prostej, "Nicnierobienie" i nagroda architektoniczna (Magazyn europejski/Dwójka)
Oficjalne logo Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016
Oficjalne logo Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016Foto: materiały promocyjne

Marek Sztark zajmuje się kontaktami Wrocławia z regionem: samorządami, instytucjami kultury. Jego celem jest m.in. przekonanie regionalnych urzędników i firm prywatnych do współpracy w kontekście Europejskiej Stolicy Kultury. Takie partnerstwo zostało zapisane w aplikacji konkursu i jest jednym z najmocniej podkreślanych przez kontrolerów z Brukseli zadań, jakie stoją przed organizatorami. Warto zaznaczyć, że Marek Sztark to współtwórca aplikacji Szczecina, który też ubiegał się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2011 roku. Od roku działa na Dolnym Śląsku. Rozmawiał z nim Grzegorz Chojnowski.

Projekt "Doing Nothing" czyli "Nicnierobienie" to próba odnalezienia chwili czasu w codziennym zabieganiu na wyciszenie, odpoczynek, myślenie o niczym. Organizatorzy z Belgii, tworząc zajęcia dla pracowników, starają się uświadomić pracodawcom, jak ważny jest taki moment wytchnienia i jak zwiększa on naszą produktywność i kreatywność. Rozmawialiśmy z założycielkami projektu - Liesbeth Declerck i Mają Kuzmanovic. Przedsięwzięcie finansowane jest przez budżet kulturalny Unii Europejskiej.

Z kolei Bartosz Panek rozmawiał z Ewą Porębską - redaktorem naczelnym miesięcznika "Architektura Murator" - o finalistach Nagrody im. Miesa van der Rohe dla Architektury Europejskiej. A nasi korespondencji z Londynu i Berlina opowiadali, jakie tematy związane z UE znalazły się w prasie europejskiej.

***

Tytuł audycji: Magazyn europejski

Prowadzenie: Bartosz Panek

Data emisji: 28.02.2015

Godzina emisji: 13.30

mm/mc

Czytaj także

Wrocław Światową Stolicą Książki 2016: zostawimy olbrzymi ślad dla kolejnych stolic

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2014 14:00
Wrocław w 2016 roku będzie Europejską Stolicą Kultury, a jednocześnie miasto na dwanaście miesięcy zostanie Światową Stolicą Książki. - Pomysł, by ubiegać się o organizację takich przedsięwzięć wziął się z potrzeby rywalizacji - mówi Irek Grin, kurator do spraw literatury przy ESK Wrocław 2016.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wrocławskie mosty otwarte dla artystów

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2014 14:30
Stolica Dolnego Śląska z animuszem przygotowuje się do 2016 roku, gdy zostanie Europejską Stolicą Kultury. Właśnie ruszył kolejny ciekawy program "Mosty". Głównym założeniem projektu jest zaproszenie młodych ludzi do przeprowadzenia działań artystycznych wokół wybranego wrocławskiego mostu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wrocław kulturalnym magnesem Europy. Czy to się utrzyma?

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2015 03:11
- Mamy nadzieję, że Wrocław będzie mógł jeszcze długo czerpać korzyści, a miano Europejskiej Stolicy Kultury da powiew świeżego powietrza - mówi Lucia Caudet, rzecznik Komisji Europejskiej.
rozwiń zwiń