Wrocławskie mosty otwarte dla artystów

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2014 14:30
Stolica Dolnego Śląska z animuszem przygotowuje się do 2016 roku, gdy zostanie Europejską Stolicą Kultury. Właśnie ruszył kolejny ciekawy program "Mosty". Głównym założeniem projektu jest zaproszenie młodych ludzi do przeprowadzenia działań artystycznych wokół wybranego wrocławskiego mostu.
Audio
  • O szczegółach wrocławskiej akcji "Mosty" opowiedziała Karolina Marciniak, koordynatorka projektu (Czwórka/Stacja Kultura)
Most Grunwaldzki - jedna z wizytówek Wrocławia
Most Grunwaldzki - jedna z wizytówek WrocławiaFoto: Navaho / Wikipedia / CC

- 20 czerwca 2015 roku ogłosimy program Europejskiej Stolicy Kultury i chcemy to zrobić z pompą. Zależy nam na aktywizacji młodych ludzi i pozwolenie im na artystyczne przeobrażenie wrocławskich mostów. Są tylko trzy limity: wyobraźnia, wiek (7-35), no i budżet, bo są określone środki sfinansowanie swojego projektu - powiedziała w Czwórce Karolina Marciniak, koordynatorka projektu.
W trzech różnych naborach uczestnicy będą mogli otrzymać nawet do 80 tys. zł na realizację działań. Organizatorzy liczą, że w 2015 roku ponad 30 mostów i mostków we Wrocławiu w czasie jednego dnia zamieni się w bezpłatny i dostępny szerokiej publiczności artystyczny happening.
PRZECZYTAJ TEŻ: Umeå - stolica kultury, która dopiero zaczyna rozkwitać

Marciniak podkreśliła, że limity te nie są zarazem żadnym ograniczeniem w kwestii tego, jakie pomysły mogą podsumować kandydaci. - Oczekujemy na projekty z każdej w zasadzie dziedziny sztuki. Liczy się oryginalność. Podam jeden, krótki przykład. Jeśli ktoś chce wykorzystać jeden z mostów jako miejsce koncertu muzycznego to nie chodzi o to, żeby tam po prostu wystąpił jakiś zaproszony artysty, ale żeby wykorzystał most jako instrument.
Warto pamiętać, że duża część wrocławskich mostów to obiekty zabytkowe. Wszelkie pomysły artystycznych instalacji muszą to uwzględniać. Więcej na temat projektu - w nagraniu ze "Stacji Kultura".
ac/pj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Konrad Imiela: teatr mój widzę srebrny i złoty

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2013 13:30
W podsumowaniu minionego sezonu krytycy nie szczędzą pochwał Teatrowi Muzycznemu Capitol z Wrocławia. Cały zespół daje z siebie wszystko, nie bacząc na wiercenie, stukanie, piłowanie które odbywa się w remontowanej właśnie siedzibie sceny. Wielkie otwarcie już we wrześniu. U nas już dziś aktor, reżyser i dyrektor teatru, Konrad Imiela opowiedział o planach na przyszłość.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Michał Szlaga - fotograf uczy się całe życie

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2014 13:00
Uznany fotografik i kronikarz stoczni gdańskiej, którego prace pojawiały się w prestiżowych pismach, także modowych postanowił wrócić do szkoły. Z tej okazji zorganizował wystawę, którą prezentuje Gdańska Galeria Miejska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tate Modern - sztuka pod napięciem

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2014 14:00
Fantastyczny przykład na to, jak wykorzystać nieużywaną industrialną przestrzeń, zmieniając je w prawdziwe architektoniczne cacko. Muzuem Tate Modern to jedno z tych miejsc, które koniecznie trzeba zwiedzić będąc w Londynie.
rozwiń zwiń