Bazylika Katedralna w Pelplinie w nowej odsłonie

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2017 17:00
W audycji "Magazyn europejski" rozmawialiśmy o finansowanej ze środków UE renowacji XIV-wiecznej bazyliki gotyckiej. Projekt "Bazylika Katedralna w Pelplinie - renowacja i udostępnienie nowej powierzchni wystawienniczej" ma otrzymać dofinansowanie w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020. 
Audio
  • Bazylika Katedralna w Pelplinie w nowej odsłonie (Magazyn europejski/Dwójka)
Bazylika Archikatedralna w Pelplinie
Bazylika Archikatedralna w PelplinieFoto: Marzena Bakowska

Całkowity koszt to ponad 21 milionów złotych, z czego dofinansowanie ze środków unijnych wyniesie blisko 18 milionów złotych. W Katedrze Pelplińskiej zaplanowano renowację murów zewnętrznych wraz z modernizacją systemu odwodnienia Bazyliki i zagospodarowaniem terenu, modernizację instalacji elektrycznej, renowację prospektu organowego oraz witraży z nawy głównej i prezbiterium. W programie wysłuchaliśmy relacji Marzeny Bakowskiej z Radia Gdańsk, która wybrała się do Bazyliki, by sprawdzić, jak wygląda obecny stan prac.

***

Warszawskie instytucje kultury otrzymały dofinansowanie z funduszy europejskich w kwocie prawie 10 mln zł. Dodatkowe środki pozwolą zwiększyć dostępność oferty kulturalnej czy wdrożyć nową ofertę edukacyjno-kulturalną. Jednym z takich miejsc jest warszawski Białołęcki Ośrodek Kultury. O jego działalności oraz o tym, jaką dzielnicą jest Białołęka, rozmaliśmy z zastępcą dyrektora BOK Michałem Milikiem oraz Michałem Jóźwiakiem.

***

Beyond Barieers to organizacja, która działa na rzecz osób niepełnosprawnych w Albanii. O projektach fundacji, która rozwija się dzięki funduszom unijnym i współpracy międzynarodowej, rozmawialiśmy z szefową organizacji Aną Dervishi.

***

W audycji opowiadaliśmy również o tym, jakie tematy dotyczące UE znalazły się w prasie europejskiej.

***

Tytuł audycji: Magazyn europejski

Prowadzi: Justyna Piernik

Data emisji: 11.02.2017

Godzina emisji: 15.00

mz/bch/mc

Czytaj także

Centrum św. Jana łączy sacrum i profanum

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2017 16:00
Raz w tygodniu jest tu odprawiana Msza św, a na co dzień odbywają się wystawy i koncerty. O tym miejscu rozmawialiśmy w "Magazynie europejskim".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Forgotten Heritage". Artystyczna awangarda w Europie

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2017 14:00

W audycji rozmawialismy m.in. o promującym sztukę współczesną projekcie, który jako lider realizuje polska fundacja Arton.

rozwiń zwiń