Centrum św. Jana łączy sacrum i profanum

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2017 16:00
Raz w tygodniu jest tu odprawiana Msza św, a na co dzień odbywają się wystawy i koncerty. O tym miejscu rozmawialiśmy w "Magazynie europejskim".
Audio
  • Centrum św. Jana łączy sacrum i profanum (Magazyn europejski/Dwójka)
Budynek kościoła św. Jana w Gdańsku
Budynek kościoła św. Jana w GdańskuFoto: Paulucha/wikimedia/CC BY-SA 3.0 PL

Centrum św. Jana, na mocy porozumienia między Nadbałtyckim Centrum Kultury a Archidiecezją Gdańską, działa w kościele św. Jana w Gdańsku. - Dzięki unijnym środkom udało się podnieść kościół z ruin - podkreślił kierownik biura odbudowy kościoła św. Jana w Gdańsku Iwona Berent.

***

Warszawskie Muzeum Narodowe dostało dofinansowanie z Unii Europejskiej na rewitalizację i remont Galerii Sztuki Starożytnej. To prawie 7 milionów 200 tysięcy złotych z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Planowane otwarcie Galerii w nowej odsłonie ma nastąpić na przełomie 2018 i 2019 roku. O tym z Kuratorem Zbiorów Sztuki Starożytnej i Wczesnochrześcijańskiej doktorem Alfredem Twardeckim rozmawiał Bartosz Panek.

***

Muzeum Niepodległości ma pod swoimi skrzydłami 4 obiekty. Dwa z nich - Pawiak i Warszawska Cytadela - dzięki środkom unijnym zostały już odnowione i zmodernizowane. Teraz przyszedł czas na główną siedzibę czyli Pałac Przebendowskich Radziwiłłów. Mimo że Pałac ucierpiał podczas powstania, przetrwał wojnę i ocalał podczas budowy Trasy W-Z. W perspektywie 2014-20 w ramach programu operacyjnego Infrastruktura i środowisko Muzeum otrzymało dotację unijną - w sumie z wkładem własnym pochodzącym od Marszałka to  ponad 21 mln - na modernizację Pałacu. - Czas po temu był najwyższy, Pałac wymaga dużego remontu - przyznał Zastępca Dyrektora ds. Administracyjnych i Inwestycyjnych Adam Bacławski.

***

W programie sprawdziliśmy też, jakie tematy dotyczące UE znalazły się w prasie europejskiej.

***

Tytuł audycji: Magazyn europejski

Prowadzi: Bartosz Panek

Data emisji: 28.01.2017

Godzina emisji: 15.00

mc

Czytaj także

Wrocławski "trójkąt bermudzki" nie taki straszny

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2016 15:30
Bardzo wartościową częścią programu Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 były działania integrujące mieszkańców zaniedbanych dzielnic. Jedną z zaproszonych do Wrocławia artystek była Iza Rutkowska, która swoje interwencje artystyczne prowadzi na Przedmieściu Oławskim.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rewitalizacja Dworu Artusa w Gdańsku

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2017 18:15
W audycji rozmawialiśmy o pracach rewitalizacyjnych planowanych przez Muzeum Historyczne Miasta Gdańska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Erasmus kończy trzydzieści lat

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2017 16:56
W "Magazynie europejskim" mówiliśmy m.in. o trzech dekadach istnienia programu Erasmus oraz jego następcy - programu Erasmus+.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Europejskie badania zabytków muzyki dawnej

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2017 15:13
W audycji "Magazyn Europejski" mówiliśmy m.in. o projekcie "SoundMemories - przeszłość muzyczna w późnośredniowiecznej i wczesnonowożytnej Europie".
rozwiń zwiń