Pokolenie 2000+ i dziecięce upiory

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2017 14:10
W audycji rozmawialiśmy o książce "Lata powyżej zera" Anny Cieplak uważanej za nowy, niezwykły głos w polskiej literaturze oraz "Duchach Jeremiego" Roberta Rienta.
Audio
  • Pokolenie 2000+ i dziecięce upiory (Czytelnia/Dwójka)
Fragm. okładki książki Anny Cieplak Lata powyżej zera
Fragm. okładki książki Anny Cieplak "Lata powyżej zera"Foto: wyd. Znak Literanova/materiały prasowe

"Lata powyżej zera" to powieść o pierwszym pokoleniu, które nie pamięta PRL-u, i ostatnim urodzonym bez smartfona w ręku. Pokolenie 2000+ ma przed blokiem podwórko, ale wyrasta z wychodzenia "na dwór", żeby sprawdzić, kto jest na trzepaku. Dźwięk modemu, godziny spędzone na Gadu-Gadu, granie w snejka... Kiedy samoloty uderzają w wieże WTC, bohaterka powieści postanawia, że nie będzie już słuchać "Ich Troje" i chce zdecydować, czy życie na pewno musi spędzić w Będzinie. Będzie szukać odpowiedzi na pytanie, co ma zrobić z możliwościami, których nie dostało pokolenie jej ojca.

Rozmawialiśmy też o niezwykłym powrocie Roberta Rienta, autora głośnego "Świadka". Najnowsza jego powieść "Duchy Jeremiego" to przejmująca narracja dwunastolatka o odkrywaniu własnej tożsamości, opowieść dziecka konfrontującego się z chorobą matki i własnymi demonami.

***

Tytuł audycji: Czytelnia

Prowadzi: Małgorzata Szymankiewicz

Goście: Iwona Rusek, Piotr Kofta (krytycy literaccy) 

Data emisji: 30.09.2017

Godzina emisji: 12.30

mat. prasowe/mko/mz

Czytaj także

"Zły" Tyrmanda powieścią w obronie systemu?

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2015 22:00
- Wpisywanie tej książki w antykomunistyczny kontekst to absurd. Tyrmand napisał fajną powieść sensacyjną dla ludu i chwała mu za to - uważa pisarz Michał Komar.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"41 utonięć". Lęk i upał we Wrocławiu.

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2016 10:00
W audycji "Spotkanie autorskie" Katarzyna Nowak rozmawiała z Agnieszką Wolny-Hamkało o jej najnowszej książce "41 utonięć".
rozwiń zwiń