"Poliglotyczni kochankowie". Miłość vs. postmodernizm

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2017 15:20
- Problemem tej książki jest to, że obiecuje ona więcej, niż daje w zamian. Im głębiej wchodzi się w ten tekst, tym bardziej człowiek zaczyna się zastanawiać, o co właściwie w nim chodzi. – podkreślił Piotr Kofta, opowiadając o książce szwedzkiej pisarki Liny Wolff.
Audio
  • Recenzje książek "Zapach kobiety" Agnety Pleijel oraz "Poliglotyczni kochankowie" Liny Wolff (Czytelnia/Dwójka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: nito/Shutterstock.com

Jak podkreślił krytyk, z początku zainteresowała go pierwsza nowela przedstawiająca kobietę, która po serii niepowodzeń miłosnych postanawia poznać mężczyznę przez internet. Niestety historia ta zamiast się rozwinąć, po 60 stronach nagle się urywa.

- Zamiast kontynuacji stykamy się w książce z wszelkimi kalkami postmodernizmu z lat 80 i 90. Wszystko jest zbudowane wokół tekstu, który tłumaczy inny tekst. Do tego jeszcze trzeba dodać tytuł powieści, który nie wiadomo do czego tak naprawdę nawiązuje – dodał Piotr Kofta.

W nagraniu audycji posłuchamy również recenzji książki innej szwedzkiej pisarki - "Zapach kobiety" Agnety Pleijel.

***

Tytuł audycji: Czytelnia

Prowadzi: Małgorzata Szymankiewicz

Goście: Iwona Rusek, Piotr Kofta (krytycy literaccy) 

Data emisji: 11.11.2017

Godzina emisji: 12.30

mz/bch

Czytaj także

"Arab Jazz". Społeczny kryminał z ulic Paryża

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2017 13:30
- Ta książka to słaby kryminał. To co jest jednak jej mocną stroną to ciekawe przedstawienie warstwy obyczajowej i procesów społecznych, jakie zachodzą na peryferiach Paryża – podkreślił Piotr Kofta, opowiadając o publikacji francusko-mauretańskiego filmowaca Karima Miské.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rzecz popularna i pokrzepiająca. "Koniec samotności" Wellsa

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2017 15:05
- Ta książka robi to, co powieść w ogóle robi, a czego ludzie potrzebują, zwłaszcza czytelnicy literatury popularnej - mówiła Magdalena Miecznicka o "Końcu samotności" Benedicta Wellsa. 
rozwiń zwiń