REKLAMA

"Arab Jazz". Społeczny kryminał z ulic Paryża

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2017 13:30
- Ta książka to słaby kryminał. To co jest jednak jej mocną stroną to ciekawe przedstawienie warstwy obyczajowej i procesów społecznych, jakie zachodzą na peryferiach Paryża – podkreślił Piotr Kofta, opowiadając o publikacji francusko-mauretańskiego filmowaca Karima Miské.
Audio
  • Piotr Kofta i Magdalena Miecznicka recenzują książki "Arab Jazz" Karima Miské i "Busola" Mathiasa Enarda (Czytelnia/Dwójka)
Jedna z ulic Paryża (zdj. ilustracyjne)
Jedna z ulic Paryża (zdj. ilustracyjne)Foto: KKulikov/Shutterstock.com

- Publikacja ta, pisana na długo przed zamachem na Charlie Hebdo, przedstawia trafnie młode pokolenie Arabów, którzy nie mieli szans na wychowanie w normalnej rodzinie. A to dlatego, że ich rodzice nie zdołali przystosować się do życia we francuskiej rzeczywistości. Cierpią z powodu rodziców i są z góry skazani na przegraną – dodał krytyk literacki, opowiadając o książce, która oprócz wątków kryminalnych przedstawia spojrzenie na tlący się na paryskich przedmieściach fundamentalizm.

W nagraniu audycji posłuchamy również recenzji książki Mathiasa Enarda "Busola" uhonorowanej w roku 2015 Nagrodą Goncourtów.

***

Tytuł audycji: Czytelnia

Prowadzi: Małgorzata Szymankiewicz

GościeMagdalena Miecznicka, Piotr Kofta (krytycy literaccy) 

Data emisji: 22.07.2017

Godzina emisji: 12.30

mz/bch

Czytaj także

Francuski filozof w Polsce, polscy Żydzi w Kostaryce

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2017 16:02
W "Czytelni" zrecenzowaliśmy reportażowe książki "Foucault w Warszawie" Remigiusza Ryzińskiego i "Polacos. Chajka płynie do Kostaryki" Anny Pamuły.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Książki po matce. Elegia Marcina Wichy

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2017 14:57
- To ciekawa i wzruszająca książka, która mówi o uniwersalnym doświadczeniu pokoleniowym, czyli dorastaniu w PRL i specyficznej kulturze materialnej tamtych czasów - Piotr Kofta recenzował w Dwójce opowieść  "Rzeczy, których nie wyrzuciłem" Marcina Wichy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Wzgórze psów". Dramaty mazurskiej prowincji

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2017 11:40
W audycji rozmawialiśmy m.in. o najnowszej książce Jakuba Żulczyka, która przedstawia mroczne oblicze Warmii i Mazur.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Kolej podziemna". Dziwna bajka o niewolniczej Ameryce

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2017 17:20
- Nie ma tu dat czy konkretnych miejsc. Ta mityzacja czy odrealnienie, ta bajkowa konwencja, to słabość tej książki - mówił Piotr Kofta o "Kolei podziemnej" Colsona Whiteheada.
rozwiń zwiń