"Tirza" i "Lincoln w Bardo". Dwa spojrzenia na wspólnotę

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2018 19:30
W audycji "Czytelnia" omówiliśmy książki cenionych i nagradzanych pisarzy - Arnona Grunberga i Georgea Saundersa. 
Audio
  • Holender i Amerykanin. Dwa literackie spojrzenia (Czytelnia/Dwójka)
Okładki książek
Okładki książekFoto: mat. promocyjne

"Tirza" jest najbardziej znaną książką Arnon Grunberga, wielokrotnie nagradzaną, uhonorowaną między innymi nagrodami: holenderską Libris i belgijską Złotą Sową. Została przetłumaczona na 21 języków. W 2010 roku holenderskie środowisko literackie uznało "Tirzę" za jedną z najważniejszych powieści XXI wieku. Jej bohaterem jest Jörgen Hofmeester, który starał się zbudować idealne życie dla siebie i swojej rodziny. Ma pracę w renomowanym wydawnictwie, piękny dom w najlepszej dzielnicy Amsterdamu, spore oszczędności, atrakcyjną żonę i dwie piękne córki. Kiedy kolejne filary jego uporządkowanego świata walą się w gruzy, Hofmeester nie może zrozumieć, dlaczego wszystko dookoła się zmienia i czasem nie udaje się zrealizować nawet dobrze przemyślanych planów.

Z kolei akcja "Lincolna w Bardo" Georgea Saundersa, powieści docenionej prestiżową nagrodą Man Booker Prize, toczy się  podczas wojny secesyjnej.  Pewnego zimowego dnia śmierć zabierze też chłopca imieniem Willie, ukochanego synka prezydenta Lincolna. Żałoba rodziców przybierze różne formy. Matka zamknie się w sobie. Ojciec rozpocznie conocne wędrówki do grobowca. Rozdarty między rozpaczą po stracie syna a odpowiedzialnością za kraj i obywateli, chce trwać w złudzeniu, że dziecko wciąż jest z nim. Osieroconego rodzica obserwują zjawy, a wśród nich Willie. Wzajemna miłość przyciąga ich do siebie, ale czy możliwe stanie się spotkanie? Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Czytelnia 

Prowadzi:  Małgorzata Szymankiewicz

Goście: Iwona Rusek i Piotr Kofta

Data emisji: 3.11.2018

Godzina emisji: 15.00

mko

Czytaj także

Mariusz Urbanek: karmienie wszy było ich polisą na życie

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2018 15:00
- W okupowanym Lwowie zatrudnienie w Instytucie prof. Rudolfa Weigla dawało gwarancję, że nie zostanie się wywiezionym przez Niemców na roboty - opowiadał w Dwójce autor biografii naukowca, który wynalazł szczepionkę przeciwko tyfusowi.
rozwiń zwiń