"Nice". Tajemnice poezji Barbary Klickiej

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2016 16:59
W audycji "O wszystkim z kulturą" spotkaliśmy się z laureatką Nagrody Literackiej Gdynia i Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius za tomik wierszy o intrygującym tytule "Nice". - Prowadzący galę Silesiusa zadzwonił do mnie z pytaniem, co ma z tym zrobić na scenie - przyznaje artystka.
Audio
  • Barbara Klicka o tomiku wierszy pt. "Nice" (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Barbara Klicka, podczas gali wręczenia Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius
Barbara Klicka, podczas gali wręczenia Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej SilesiusFoto: PAP/Maciej Kulczyński

Jak mówi Barbara Klicka, tytuł często czytany jest z angielska jako "najs", a to niezamierzony efekt. - Ten tytuł jest zabawny o tyle, że sobie pracuje, co mnie bardzo cieszy. Ja szukałam liczby mnogiej od słowa nic. Podążając tropem tytułu mojej poprzedniej książki "Same, same", pomyślałam, że zwielokrotnienie daje tajemniczy kontakt dwóch tych samych słów, ale "nic, nic" to nie jest dobry tytuł - przekonuje artystka.

Prowadząca audycję Katarzyna Hagmajer-Kwiatek stwierdza natomiast, że brama do tomiku ma dwa skrzydła - jednym jest niejednoznaczny tytuł, drugim - okładka inspirowana malarstwem Velázqueza. Poetka wyjaśnia, jak można interpretować oba te elementy i wskazuje trzecią bramę tomiku. Opowiada też o swoim szukaniu "niców" w literaturze.

***

Tytuł audycji: "O wszystkim z kulturą"

Prowadzi: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Goście: Barbara Klicka (poetka)

Data emisji: 19.09.2016

Godzina emisji: 18.00

bch/mg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Szepczę, wrzeszczę, mruczę". Świetlicki intensywnie

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2015 15:00
– Śpiewanie jest trochę niemęskie. Śpiewam tylko przy goleniu. Bardzo pięknie, ale nikt tego nie słyszy – mówił znakomity poeta i piosenkarz Marcin Świetlicki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Poeci o Julii Hartwig - na 95. urodziny

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2016 11:00
- Ona nigdy zaprzyjaźnionemu poecie nie powie komplementu na wyrost. Nie jest ani surowa, ani pobłażliwa, jest po prostu obiektywna. Zasłużyć na jej komplement to jest ogromne szczęście - mówił w specjalnej audycji o Julii Hartwig Piotr Matywiecki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Myślimy Przyborą, nie zdając sobie z tego sprawy"

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2016 10:30
– Moim zdaniem nikt z nas nie pamięta, kiedy pierwszy raz usłyszał piosenki Przybory, bo to coś takiego, co po prostu mamy w DNA – mówił grafik i ilustrator Marcin Wicha.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Grochowiak. Don Kichot, Sancho Pansa i śmierć

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2016 12:30
– To poeta kontrastów. I on gra tymi kontrastami – mówił prof. Jacek Łukasiewicz o Stanisławie Grochowiaku, poecie "Współczesności" i przedstawicielu tzw. turpizmu.
rozwiń zwiń