Nowe opowieści z Czech i Rosji

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2019 14:33
W "Czytelni" rozmawialiśmy o książkach: "Wypędzenie Gerty Schnirch" Kateřiny Tučkovej oraz "Lolotta i inne paryskie historie" Anny Matwiejewej.
Audio
  • Recenzje książek "Wypędzenie Gerty Schnirch" Kateřiny Tučkovej oraz "Lolotta i inne paryskie historie" Anny Matwiejewej (Czytelnia/Dwójka)
Okładki książek
Okładki książekFoto: mat. promocyjne

Brno, noc z 30 na 31 maja 1945. Gerta Schnirch wraz z kilkumiesięczną córką zostaje – jak niemal wszyscy brneńscy Niemcy – wypędzona z miasta. Wyczerpujący pochód, naznaczony aktami przemocy i gwałtu wobec deportowanych, nazwany później marszem śmierci, kończy się pod granicą z Austrią. Kateřina Tučková, znana polskim czytelnikom z bestsellerowych "Bogiń z Žítkovej", w swojej debiutanckiej powieści "Wypędzenie Gerty Schnirch" porusza kwesti winy Czechów i Niemców, zemsty, przebaczenia i rozdarcia tożsamości narodowej. Obrazuje też trudną relację matki z córką; przepaść niezrozumienia, dzielącą pokolenie, "które to wszystko przeszło", od pokolenia, którego nic już to nie obchodzi. Książka otrzymała najważniejszą czeską nagrodę literacką – Magnesia Litera 2010 w kategorii Nagroda Czytelników - czytamy w nocie wydawniczej.

Z kolei opowiadania rosyjskiej pisarki Anny Matwiejewej to pierwsza przetłumaczona na język polski książka finalistki prestiżowych rosyjskich nagród - Bolszaja Kniga i Nacyonalnyj Bestseller. "Matwiejwa tworzy uniwersalne i ciepłe opowieści, które momentami śmieszą, a czasem zostawiają gorycz w ustach. Umiejętnie operuje słowem, co pozwala płynnie zanurzyć się w jej świat. Sprawia, że łatwo przywiązać się do bohaterów, z którymi ciężko się rozstać. Nie ma tu jednak zbędnego patosu czy taniego sentymentalizmu. Tylko człowiek ze wszystkimi swoimi słabościami, w których możemy się przejrzeć" - pisze wydawca publikacji.

Jak ocenili obie książki nasi recenzenci? Posłuchaj audycji.

***

Tytuł audycji: Czytelnia 

Prowadziła: Małgorzata Szymankiewicz

Goście: Iwona Rusek Piotr Kofta

Data emisji: 27.04.2019

Godzina emisji: 15.00

mko/bch

Czytaj także

"Kokon" i "Lukier". Sensualny horror i powieść udana w połowie

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2019 20:32
- W przypadku "Lukru" zawalił redaktor, za to "Kokon" to książka, którą można ciężko przeżyć - tak o nowych powieściach Maliwny Pająk i Joanny Lech mówił w Dwójkowej "Czytelni" Piotr Kofta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powieść i opowiadania. Co nowego w polskiej prozie?

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2019 14:29
W "Czytelni" rozmawialiśmy o powieści Leszka Libery "Utopek" oraz zbiorze dziesięciu opowiadań Waldemara Bawołka "La petite mort".
rozwiń zwiń