Węgierscy prozaicy, którzy zachwycili świat

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2019 12:30
W "Czytelni" sięgnęliśmy po książki pisarzy i eseistów pochodzących z Węgier: "Biblię i inne historie" Pétera Nádasa oraz "Dom Kłamczuchów" Dezső Kosztolányiego.
Audio
  • Węgierscy prozaicy, którzy zachwycili świat (Czytelnia/Dwójka)
Biblia i inne historie Ptera Ndasa i Dom Kłamczuchów Dezs Kosztolnyiego
"Biblia i inne historie" Pétera Nádasa i "Dom Kłamczuchów" Dezső KosztolányiegoFoto: Mat. prasowe

"Biblia i inne historie" Pétera Nádasa daje początek wątkom obecnym w najbardziej znanej, przetłumaczonej na ponad 20 języków "Pamięci". Powrót do dzieciństwa i Węgier z lat 50. daleki jest od tonu powieści o nastolatkach, i chociaż nie stanowi jeszcze rozliczenia z "gulaszowym komunizmem", to pokazuje świat, którego okrutne reguły muszą budzić w dorastającym bohaterze sprzeciw i burzę ambiwalentnych emocji. I choć pozornie autor opisuje banalnie codzienną rzeczywistość, to nic tu nie jest oczywiste ani powiedziane do końca.

Dezső Kosztolányi w książce "Dom Kłamczuchów" opowiada o zwykłych ludziach, których znamy, choć w istocie nie znamy. Ich historie rozgrywają się przed blisko stu laty, opowiedziane są jednak tak nowocześnie, bez zbędnych słów, że czytamy je tak, jakby się działy dziś. Motywem spajającym tom opowiadań jest ukazana na wiele sposobów kwestia naszego niełatwego stosunku do prawdy.

Gośćmi byli Iwona Rusek i Piotr Kofta.

***

Tytuł audycji: Czytelnia 

Prowadziła: Małgorzata Szymankiewicz

Data emisji: 23.11.2019

Godzina emisji: 12.30

mat. prasowe/am

Czytaj także

Z Filipem Zawadą o życiu, pisaniu i szukaniu swego miejsca

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2019 18:00
- Z pisaniem jest tak, że jeżeli nie wywieram na siebie nacisku, pozwalam, by myśl dyktowała mi to, co mam zapisać, to mi się udaje. Jeśli zaś próbuję stworzyć coś na siłę, to najczęściej nic z tego nie wychodzi – mówił w Dwójce autor książki "Rozdeptałem czarnego kota przez przypadek".
rozwiń zwiń