Prozatorskie miniatury Thomasa Bernharda i Roberta Walsera

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2020 09:48
W "Czytelni" zrecenzowaliśmy dwa tytuły: "Zdarzenia. Naśladowcę głosów" Thomasa Bernharda oraz "Zbója" Roberta Walsera.
Okładki książek
Okładki książekFoto: Mat. promocyjne

Posłuchaj
28:36 [ PR2]PR2 (mp3) 30 sierpień 2020 12_31_44.mp3 Recenzje książek "Zdarzenia. Naśladowca głosów" Thomasa Bernharda oraz "Zbój" Roberta Walsera (Czytelnia/Dwójka)

 

Punktem wyjścia dla miniatur Thomasa Bernharda, zatytułowanych "Zdarzenia. Naśladowca głosów", były sprawy sądowe, które Bernhard opisywał jako korespondent jednej z gazet. Ale – i na tym polega największa niespodzianka – nie stały się one okazją do przypuszczenia wściekłego ataku na zakłamane i zepsute mieszczańskie społeczeństwo. Na kanwie tych kryminalnych zagadek Bernhard stworzył bowiem prozy poetyckie, pełne baśniowego okrucieństwa i onirycznego mroku - czytamy w opisie wydawcy.

Pod koniec artystycznej aktywności Robert Walser, wybitny, a niedoceniany dostatecznie w Polsce pisarz, doświadczył kryzysu twórczego: litery nie chciały płynąć po papierze. W jednym z listów nazwał to "zmęczeniem ręki". Spróbował innego sposobu – przy użyciu zaostrzonego ołówka zapełniał skrawki papieru (bilety, rachunki) miniaturowym pismem. Przez wiele lat owe zapiski uchodziły za nieczytelne. Dopiero gigantyczny wysiłek badaczy doprowadził do ich "odszyfrowania". Nazwano je mikrogramami. Najdłuższym mikrogramem jest powieść "Zbój", hybryda opowieści miłosnej, farsy i tragedii.

Lektury recenzowaliśmy wraz z Magdaleną Mikołajczuk i Piotrem Koftą.

***

Tytuł audycji: Czytelnia

Prowadziła: Małgorzata Szymankiewicz

Data emisji: 30.08.2020

Godzina emisji: 12.30

Mat. prasowe

Czytaj także

Bałkany w cieniu wojen

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2020 13:00
Podczas kolejnego spotkania z książkami zajrzeliśmy do powieści Martina Pollacka "Kobieta bez grobu. Historia mojej ciotki", oraz do "Sarajewskiego Marlboro" Miljenka Jergoviicia. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowa proza Mikołaja Grynberga i Jakuba Kornhausera

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2020 12:38
W audycji omówiliśmy dwie niedawno wydane książki: "Poufne" Mikołaja Grynberga i "Premie górskie najwyższej kategorii" Jakuba Kornhausera.
rozwiń zwiń