Pociągające zwierzęta w "Roku zająca" i "Faunie Północy"

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2020 09:09
W "Czytelni" zajrzeliśmy do książek skandynawskich autorów Arty Paasilinny i Andrei Lundgren. Recenzowali Iwona Rusek i Piotr Kofta.
Okładki książek
Okładki książekFoto: mat. promocyjne

Posłuchaj
28:06 [ PR2]PR2 (mp3) 13 wrzesień 2020 12_33_10.mp3 Arto Paasilinna "Rok zająca", Andrea Lundgren "Fauna Północy" (Czytelnia/Dwójka)

 

W "Roku zająca" spotykamy Kaarla Vatanena, zmęczonego i sfrustrowanego dotychczasowym życiem dziennikarza z poczytnej helsińskiej gazety, który w drodze powrotnej z delegacji ratuje potrąconego zająca. Od tej chwili wszystko się zmienia: Vatanen postanawia rzucić pracę, żonę i cały wątpliwy blichtr miejskiego życia, by wraz z zającem ruszyć w pełną przygód podróż po dzikich ostępach północnej Finlandii.

pap Pogrzeb Marii Janion.jpg
Maria Janion we wspomnieniach swoich uczniów

Tymczasem w "Faunie Północy" znajdziemy sześć opowiadań, których bohaterami są zwierzęta: lisy, płetwale błękitne, szczupaki, koty, ptaki. I ludzie, którzy tęsknią za możliwością przemiany.

mat. prom.

Obie nowości recenzowaliśmy wraz z Iwoną Rusek i Piotrem Koftą.

***

Tytuł audycji: Czytelnia

Prowadziła: Małgorzata Szymankiewicz

Data emisji: 13.08.2020

Godzina emisji: 12.30

Czytaj także

Melchior Wańkowicz. Klasyk polskiego reportażu

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2021 05:50
– Literatura polska jest oddana na pastwę aparatu urzędniczego i przy tym systemie można z całą pewnością stwierdzić, że nic twórczego, nic oryginalnego, nic nowatorskiego nie może się w niej narodzić. Stoimy wobec przerażającego faktu wyjaławiania kultury – ostrzegał Melchior Wańkowicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cmentarz ze słów. Przekład nowej książki Alice Oswald

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2020 14:25
W cyklu "Przypadki słowa" w tym tygodniu (8-11.09) z tłumaczką Magdą Heydel, niedawną współlaureatką nagrody Europejski Poeta Wolności za przekład tomu "O równowadze" irlandzkiej poetki Sinead Morrissey, porozmawiamy o najnowszej książce Alice Oswald - "Monument. Wykopaliska z <Iliady>".
rozwiń zwiń