Polskie Radio
Section05
Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Mieczysław Prószyński: Papcio Chmiel był dobrym narratorem

- Papcio wiedział, że jeżeli coś ma być interesujące, to musi być od czasu do czasu rzucony żart współczesny zrozumiały dla jego czytelników, dlatego przy klęczącej postaci pisał, że on też kiedyś za karę klęczał na grochu - w "Poranku Dwójki" wspominał Papcia Chmiela i jego ostatni album wydawca i przyjaciel autora, Mieczysław Prószyński.
Zobacz więcej na temat:  komiks Henryk Jerzy Chmielewski Dwójka Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Czy dziadkowie mogą pomóc wnukom w nauce.. historii?

Dzisiejsza "Strefa Rodzica" przypada na wyjątkowy dzień - Dzień Babci! Ale to jest też nasze tradycyjnej spotkanie poświęcone szkole, spróbujemy więc połączyć te dwa wątki. Ale bez obaw - nie będziemy babć wysyłać na jakieś obowiązkowe zajęcia, za to porozmawiamy jak właśnie babcie i dziadkowie mogą być w nauce pomocni, a w szczególności w nauce historii.
Zobacz więcej na temat:  rodzice dzieci wychowanie edukacja Katarzyna Hagmajer-Kwiatek szkoła historia Polski

"Dodatkowa dusza". Rozmowa z Wiolettą Grzegorzewską

Pochodzącej z okolic Częstochowy poetce i prozaiczne, rozgłos w Polsce i na świecie przyniosły "Guguły" - tom ściśle powiązanych ze sobą opowiadań o wsi Hektary, w których Wiola - alter ego autorki - dorastała. Ta książka, nominowana do The Man Booker International Prize, podobnie jak następna - "Stancje" - zachwyca słuchem językowym, wrażliwością na detale - zarówno krajobrazu, jak życia i relacji międzyludzkich i szczerością, bezpośredniością świadectwa życia na polskiej prowincji w latach 70. i 80.
Zobacz więcej na temat:  literatura Katarzyna Hagmajer-Kwiatek Dwójka