Czeskie straszydła i dziwna podróż

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2021 13:00
W audycji rozmawialiśmy o książkach dwóch czeskich pisarzy. Były to: "Straszydła na co dzień" Karela Michala i "Ostatnia podróż Winterberga" Jaroslava Rudiša.
Okładki książek
Okładki książekFoto: materiały promocyjne

"Straszydła na co dzień" Karela Michala to jedna z najbardziej kultowych czeskich książek XX wieku. To zbiór opowiadań, w których do racjonalnego świata wkracza irracjonalne – jak w "Mistrzu i Małgorzacie". Niedźwiedź, który umie księgować, kurczak, który brukuje ulice…

To tylko dwóch z wielu bohaterów tych opowieści zaliczanych do klasyki czeskiej literatury. Gdy książka ukazała się w 1961 roku, pisano, że to "opowiadania Haška, tyle że inteligentniejsze". Zresztą pierwszą nagrodą, jaką pisarz otrzymał, była Nagroda im. Jaroslava Haška.

Posłuchaj
30:27 2021_10_24 12_30_47_PR2_Czytelnia.mp3 Czeskie straszydła i dziwna podróż (Czytelnia/Dwójka)

 

Bohaterowie "Ostatniej podróży Winterberga" cierpią na napady Historii, a czytelnicy poznają ich osobiste i długo skrywane tajemnice. Jaroslav Rudiš nie unika trudnych tematów, nie szczędzi gorzkich ocen, pokazuje przyczyny negatywnych zjawisk, nie zapomina jednak o humorze, z którego jest w Polsce doskonale znany.

Jan Kraus przed wieloma laty uciekł z Czechosłowacji i trafił do niemieckiego więzienia. 99-letni Wenzel Winterberg nie rozstaje się z czerwonym bedekerem, przewodnikiem z 1913 roku, symbolem starego, uporządkowanego świata, świata tuż przed katastrofą… Obaj bohaterowie wyruszają w niezwykłą podróż. Jadą pociągiem po współczesnej Europie, a jednocześnie poruszają się po dawnej wielonarodowej, wielowyznaniowej monarchii. Szukają śladów wielkiej miłości Winterberga, Lenki, Żydówki, pierwszej kobiety na Księżycu.

(opisy od wydawców)

***

Tytuł audycji: Czytelnia

Prowadziła: Małgorzata Szymankiewicz

Goście: Magdalena Mikołajczuk i Piotr Kofta

Data emisji: 24.10.2021

Godzina emisji: 12.30

Czytaj także

"Krótka wycieczka" i "Okręg Sinistra". Ważne polskie premiery po latach

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2021 13:24
W audycji rozmawialiśmy o dwóch książkach zagranicznych autorów, które kilkadziesiąt lat po premierze wreszcie doczekały się polskiego wydania: "Krótka wycieczka" Antuna Šoljana i "Okręg Sinistra" Ádáma Bodora.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Karykatura świata i hipnotyzujące opowiadania

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2021 13:00
W audycji rozmawialiśmy o książkach "Sielanki" George'a Saundersa oraz "Trzymam wilka za uszy" Laury van den Berg.
rozwiń zwiń