Karykatura świata i hipnotyzujące opowiadania

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2021 13:00
W audycji rozmawialiśmy o książkach "Sielanki" George'a Saundersa oraz "Trzymam wilka za uszy" Laury van den Berg.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/SFIO CRACHO

Posłuchaj
29:55 2021_10_17 12_30_29_PR2_Czytelnia.mp3 Karykatura świata i hipnotyzujące opowiadania (Czytelnia/Dwójka)

Książki 1200.jpg
10-lecie Czytelni. "Byliśmy wiewióreczką, jesteśmy hipopotamem"

W "Sielankach" George Saunders pokazuje nam, że świat, w którym żyjemy, jest karykaturą – mogącą śmieszyć, ale budzącą podskórny lęk. Brawurowo łączy drobiazgowy realizm z groteską i niepodrabialnym poczuciem humoru Saunders buduje w mistrzowski sposób obraz człowieka zagubionego w meandrach XXI wieku. To proza wwiercająca się w głąb myśli, niepozwalająca o sobie zapomnieć.

"Trzymam wilka za uszy", pierwszy zbiór opowiadań Laury van den Berg od czasu jej głośnej książki "The Isle of Youth", wciąga czytelników w świat oryginalnych i przewrotnych historii o kobietach w traumatycznych sytuacjach. Hipnotyzujące opowieści bezlitośnie obnażają współczesny świat z jego mizoginią, uprzedzeniami i wszechobecną przemocą. Dziwne i straszne historie, choć niepozbawione charakterystycznego dla autorki humoru, współgrają z lękami przenikającymi każdy aspekt naszego życia.

(opisy od wydawców)

***

Tytuł audycji: Czytelnia

Prowadziła: Małgorzata Szymankiewicz

Goście: Iwona Rusek i Piotr Kofta

Data emisji: 17.10.2021

Godzina emisji: 12.30


Czytaj także

Iwona Rusek: zakochałam się w "Dniach bez końca"

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2019 17:28
- Już pierwsze zdania tej książki to cudowna wizytówka tego, co czeka czytelnika – podkreślała recenzentka Dwójki, opowiadając o powieści Sebastiana Barry’ego "Dni bez końca".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Piotr Kofta: "Buks Molenda" jest zbudowany na zasadzie spontanicznej gawędy

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2019 13:00
- Chodzi o to, żeby ktoś gadał, bo jeśli ktoś gada, to dzieje się historia. Jest popychana do przodu historia mała, jednostkowa, ale i historia wielka – historia narodów, w której, gdzieś pomiędzy tymi kołami zębatymi, zagubili się nieszczęśni Ślązacy - mówił gość audycji o drugiej książce Leszka Libery opowiadającej o duchu-utopku.
rozwiń zwiń