Zderzenie z przemijaniem

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2021 16:12
Podczas kolejnego spotkania recenzenci Dwójki sięgnęli po książki poruszające temat kruchości życia i przemijania. Magdalena Mikołajczuk i Piotr Kofta opowiadali o wrażeniach po lekturze "Finalistki" Anny Janko oraz "Dziadka nie ma" Michała Turowskiego.
W kolejnej Czytelni eksperci zrecenzują powieści sięgające po motyw przemijania
W kolejnej "Czytelni" eksperci zrecenzują powieści sięgające po motyw przemijaniaFoto: mat. promocyjne

Posłuchaj
29:16 Czytelnia Dwójka 5 grudzień 2021 12_30_40.mp3 Recenzje książek "Finalistka" Anny Janko oraz "Dziadka nie ma" Michała Turowskiego (Czytelnia/Dwójka)

 

"Finalistka", czyli Hanna M., to pisarka w tak zwanym dojrzałym wieku, aktywistka-pesymistka, która niejedno w życiu przeszła. Ma za sobą trudną młodość, nieudane związki, rodzinne rewolucje. Teraz los wystawia jej rachunki za podjęte decyzje, ale też daje nowe nadzieje na starą miłość. Tymczasem z offu słychać tykanie zegara biologicznego.

Żeby się ratować, Hanka rzuca się w wir opowieści. Bo życie nie daje się zrozumieć, jeśli się go nie opowie. Im bliżej końca, tym jest to ważniejsze; kto by chciał rozstawać się ze sobą, niczego o sobie nie wiedząc! Hanka musi zatem wymyślić siebie na nowo i stanąć do finału życia. W drugiej jego połowie próbuje zagadać przemijanie, odwlec napisy końcowe, przechytrzyć śmierć czyhającą za rogiem następnej kartki.

Jej intymny dziennik to notatki maratończyka. Ale przecież nie o dotarcie do mety tu chodzi, lecz o to, by wciąż być w trasie, nawet jeśli pełna jest meandrów i ostrych wiraży.

***

Dla małego Michała, bohatera powieści "Dziadka nie ma", dziadek jest jedną z ważniejszych osób w życiu. Być może nawet najważniejszą. Rodzice albo są codzienni, albo wyjeżdżają, zajmują się pracą, troszczą o wyposażenie domu, szkołę. A dziadek jest idolem. Jego wady w oczach wnuka stają się zaletami. To jego osoba wzbudza duży szacunek wśród lokalnej społeczności. To jego nazwisko otwiera wszystkie drzwi, a nawet pozwala obejrzeć w kinie film dla dorosłych. Dziadek zawsze opowiada najciekawiej i bezkonkurencyjnie potrafi zaopiekować się wnukiem. Do czasu, gdy chłopiec przestaje tej opieki oczekiwać, gdy nie potrzebuje już jego bliskości.

[opisy pochodzą od wydawców]

***

Tytuł audycji: Czytelnia

Prowadziła: Małgorzata Szymankiewicz

Goście: Magdalena Mikołajczuk i Piotr Kofta

Data emisji: 5.12.2021

Godzina emisji: 12.30

Czytaj także

Michael Sowa i ślonsko godka w Teksasie

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2021 11:15
W cyklu "To się czyta" przedstawiliśmy debiutancką powieść polskiego autora, Ślązaka z Opolszczyzny, który od wielu lat mieszka w Niemczech – Michaela Sowy. Jej tytuł brzmi: "Tam gdzie nie pada - Ballada o śląskim Teksasie, czyli w poszukiwaniu ziemi obiecanej". Czyta Michał Czernecki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nagrody Mediów Publicznych 2021: muzyka Skrzeka otwiera niebo

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2021 11:17
Halina Frąckowiak wygłosiła laudację na cześć laureata Nagrody Mediów Publicznych 2021 w kategorii Muzyka. O twórczości Józefa Skrzeka mówiła, że "gra tak, że niebo się otwiera, a stamtąd płynie muzyka z duszy". Retransmisja Gali dziś (we wtorek 30 listopada) w radiowej Jedynce oraz na stronach Polskiego Radia. 
rozwiń zwiń