Literackie podsumowanie 2021 roku

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2022 10:26
Recenzenci "Czytelni", zebrani w pełnym składzie, w wyjątkowym odcinku audycji dzielili się swoimi literackimi odkryciami i rozczarowaniami z 2021 roku.
Rok 2021 przyniósł wiele literackich odkryć
Rok 2021 przyniósł wiele literackich odkryćFoto: Carla Nichiata/Shutterstock

Nowy rok dobrze zacząć od podsumowania starego. A tak to wyglądało w naszej audycji: w ciągu ostatnich dwnastu miesięcy omówiliśmy 89 książek, w tym 58 tytułów przetłumaczonych na język polski. Swoje ulubione debiuty literackie z 2021 roku zdradza autorka "Czytelni" - Małgorzata Szymankiewicz:

- W minionym roku zachwyciło mnie kilka debiutów literackich. Szczególnie wyróżniam trzy. Książka Łukasza Barysa "Kości, które nosisz w kieszeni" to pełna poetyckich metafor opowieść o nastoletniej dziewczynie, w której życiu świat umarłych i żywych płynnie się przenika. To jednocześnie czuły portret miasta, w którym żyje bohaterka, czyli podłódzkich Pabianic. Z kolei "Bestiariusz nowohucki" Elżbiety Łapczyńskiej to pełna kolorów, szczególnie odcieni ochry, opowieść o krakowskiej Nowej Hucie i jej mieszkańcach. Autorka stwarza poetycki mit założycielski Nowej Huty. Bartosz Sadulski w książce "Rzeszot" tworzy fikcyjną biografię niejakiego pana Podedwornego, uczestnika powstania listopadowego, emigranta, szalonego wynalazcy, potentata naftowego. Literackie gatunkowe szaleństwo - od biografii, poprzez powieść epistolarną, do romansu łotrzykowskiego.

A jakie książki z 2021 roku wyróżnili nasi recenzenci: Magdalena Mikołajczuk, Iwona Rusek i Piotr Kofta? Zapraszamy na literackie podsumowanie minionego roku.


Posłuchaj
29:37 Dwójka czytelnia 2.01.2022.mp3 Literackie odkrycia i rozczarowania w 2021 roku (Czytelnia/Dwójka) 

***

Tytuł audycji: Czytelnia

Prowadziła: Małgorzata Szymankiewicz

Data emisji: 2.01.2021

Godzina emisji: 12.30

Czytaj także

Podsumowanie Roku Stanisława Lema. Szymon Kloska: Lem był katalizatorem pewnych działań

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2021 18:00
- Lem, ponad wszelką wątpliwość, nie potrzebował swojego roku, bo jego książki wciąż regularnie są wydawane. Jednak okrągła rocznica pomogła nam zrealizować pewne idee. Istotna była pierwsza edycja Festiwalu Przyszłości, gdy naukowcy, pisarze, artyści spotkali się, by zastanowić się, na ile ich aktywności mogą się uzupełniać i co z tego może wyniknąć. Wiemy na pewno, że to jest trwałe dziedzictwo setnej rocznicy urodzin Stanisława Lema - mówił w Dwójce Szymon Kloska, kurator programu Lem 2021.
rozwiń zwiń

Czytaj także

George Orwell - przenikliwe spojrzenie na świat

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2021 17:30
Bohaterem audycji był George Orwell - angielski pisarz i publicysta, krytyk systemów totalitarnych. Pisał głównie powieści i felietony, a jego dwie najbardziej znane, wizjonerskie książki: "Rok 1984" i "Folwark zwierzęcy", sprawiły, że stał się jednym z najchętniej czytanych pisarzy XX wieku.
rozwiń zwiń