Duszno i mrocznie. Od stolicy po górskie doliny

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2022 15:15
Podczas niedzielnego spotkania z Dwójkowymi recenzentami Piotrem Koftą i Iwoną Rusek, zajrzeliśmy do powieści polskich autorek. Były nimi Dorota Masłowska i jej "Bowie w Warszawie" oraz Urszula Honek z debiutem "Białe noce". 
W niedzielne południe naszymi autorkami będą Dorota Masłowska i jej Bowie w Warszawie oraz Urszula Honek z debiutem Białe noce.
W niedzielne południe naszymi autorkami będą Dorota Masłowska i jej "Bowie w Warszawie" oraz Urszula Honek z debiutem "Białe noce". Foto: mat. promocyjne

"Białe noce"

Z pozoru nic się nie dzieje: mała podgórska miejscowość, kilka osób, nieuchwytny czas. A jednak światło się ściemnia, atmosfera gęstnieje, ktoś umiera w upalny dzień we własnym łóżku, ktoś spada ze skarpy, ktoś bezustannie krąży w ciemnościach.

W debiutanckim zbiorze opowiadań Urszuli Honek, który spleciony jest delikatnymi nićmi powiązań niczym powieść, codzienność staje się niepokojąca i mroczna, choć źródła zagrożenia nie sposób odnaleźć. Ludzie rodzą się i umierają, tęsknią i marzą, smucą się i boją, aż w końcu niepostrzeżenie tracą zmysły. Mieszają się tu perspektywy czasowe, zmieniają narratorzy, coś się dzieje na jawie, coś w głowie szaleńca, a w górskich dolinach kładzie się ciemność.

***

Nowa książka Doroty Masłowskiej "Bowie w Warszawie" to powieść o wielkim, a przede wszystkim małym świecie i rozpaczliwym poszukiwaniu w nim wolności.

Trwa gierkowska dekada lat 70. David Bowie, podróżując z Moskwy do Berlina, zatrzymuje się na krótką chwilę w Warszawie. Jego na pozór niewiele znaczący pobyt w polskiej stolicy obrósł legendą jako ucieleśnienie tego, co niedoścignione i niedostępne, smuga koloru i blasku w powszechnej szarzyźnie.

Tymczasem w jednym z dusznych i ciasnych warszawskich mieszkań nie może spać plutonowy Wojciech Krętek. Wrażliwy i emocjonalny milicjant próbuje rozwikłać sprawę niejakiego Dusidamka z Mokotowa.

Siejący postrach oprawca zdaje się jednak tylko symbolem pomniejszych przemocy i opresji, których mieszkanki Warszawy doświadczają na każdym kroku od świata i siebie nawzajem.

(Opisy pochodzą od wydawców)

Posłuchaj
30:04 Czytelnia Dwójka 30 styczeń 2022 12_29_51.mp3 Recenzje książek Doroty Masłowskiej "Bowie w Warszawie" oraz Urszuli Honek "Białe noce" (Czytelnia/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Czytelnia

Prowadziła: Małgorzata Szymankiewicz

Data emisji: 30.01.2022

Godzina emisji: 12.30


Czytaj także

Wiedźma Masłowska robi zupę

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2014 15:40
We wtorkowym "Poranku Dwójki" porozmawiamy o prapremierze spektaklu Doroty Masłowskiej "Jak zostałam wiedźmą" w warszawskim Teatrze Studio. Tekst sztuki ukazał się w Wydawnictwie Literackim z podtytułem "opowieść autobiograficzna dla dorosłych i dzieci".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dorota Masłowska i Henry Green podani na tacy

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2015 17:48
Rozmowa o książkach "Więcej niż możesz zjeść. Felietony parakulinarne" Doroty Masłowskiej oraz "Kochając" Henry'ego Greena.
rozwiń zwiń