REKLAMA

Nowości w polskiej prozie

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2022 13:00
W tym wydaniu "Czytelni" powróciliśmy do kwietniowych premier na polskim rynku wydawniczym. Nasi recenzenci - Magdalena Mikołajczuk i Piotr Kofta - sięgnęli po książki: Agaty Romaniuk "Proste równoległe" oraz Piotra Siemiona "Bella, ciao".
Proste równległe Agaty Romaniuk i Bella, ciao Piotra Siemiona
"Proste równległe" Agaty Romaniuk i "Bella, ciao" Piotra SiemionaFoto: mat. pras.

"Proste równoległe" Agaty Romaniuk to opowieść, która dzieje się w Polsce w połowie lat 80. XX wieku. Główną bohaterką jest Marta Rychter - młoda dziewczyna, która spędza z rodzicami wakacje nad morzem. Tam poznaje enigmatyczną Wandę Krajewską - najwybitniejszą polską skrzypaczkę.

Jak czytamy w opisie lektury, Wanda od lat odmawia występów, nikt nie wie dlaczego, choć plotkami żyje cała muzyczna Warszawa. Czy to prawda, że była kochanką wiceministra kultury i pupilką władzy? A może pije i w Peweksie odkładają dla niej najlepsze koniaki, po które wieczorami wysyła męża? Marta zostaje jedyną uczennicą, a zarazem powierniczką starszej o pokolenie Wandy. Próbuje odtworzyć powikłaną historię jej życia, miłości oraz stale towarzyszącego Krajewskiej poczucia straty. Chłonie muzyczną wrażliwość swojej nauczycielki, ale zaczyna rozumieć, że nie może iść po jej śladach. Żeby ocalić swoją niezależność, będzie musiała zrezygnować z lojalności. Tylko w ten sposób zdoła dotrzymać Wandzie kroku.

***

"Bella, ciao" Piotra Siemiona to powieść napisana jeszcze przed wybuchem wojny na Ukrainie, dziś jednak okazuje się bardzo aktualna. Dzieje się bowiem w piekielnej scenerii końca wojny (nie wiadomo dokładnie jakiej). Jak zapewniają wydawcy, to śmiało czerpiąca z popkultury powieść o woli życia i pragnieniu śmierci na gruzach zrujnowanego świata. Bezlitosne spojrzenie na Europę, nie tylko ubiegłego wieku. A także komentarz do dzisiejszej Polski.

Koniec wojny, polskie Ziemie Odzyskane. Tropiony przez nową władzę pułkownik Szest zawiera swoisty pakt z diabłem, by ocalić nadmorskie miasteczko i uwięzionych tam ludzi. Staje na czele bojówki uformowanej z wyklętych i ludowców, ale wspólny triumf nie odwraca biegu historii. Co gorsza, nikt nie wie, jaki będzie świat, który wyłoni się z wszędobylskich zniszczeń. Wycofujące się armie, uchodźcy i przesiedleńcy, przemoc i strach. W tej infernalnej scenerii pojawia się jednak nadzieja: niemiecka branka, polska wyklęta i "tutejsze" dziecko łączą się w rodzinę, dla której z ruin dawnego świata warto odzyskać jedno - miłość.

Opisy pochodzą od wydawców.


Posłuchaj
27:55 2022_05_29 12_29_57_PR2_Czytelnia.mp3 Nowości w polskiej prozie (Czytelnia/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Czytelnia

Prowadziła: Małgorzata Szymankiewicz

Goście: Magdalena Mikołajczuk i Piotr Kofta

Data emisji: 29.05.2022

Godzina emisji: 12.30

Czytaj także

Kobiety wojenne

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2022 08:43
Wspólnie z recenzentami Dwójki Magdaleną Mikołajczuk i Piotrem Koftą sięgnęliśmy po powieści Tamary Dudy "Córeczka" w przekładzie Marcina Gaczkowskiego oraz Christiny Lamb "Nasze ciała, ich pole walki" w tłumaczeniu Agnieszki Sobolewskiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nastolatki w roli głównej i szczypta czeskiego humoru

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2022 13:00
Literatura dla dzieci i młodzieży zdominowała kolejne spotkanie z cyklu "Czytelnia". Wśród recenzowanych pozycji znalazły się: Cary Fagan "Sekretne życie Grety O." w przekładzie Marii Jaszczurowskiej; Andrew Norris "Przyjaciele na śmierć i życie" w tłumaczeniu Anny Klingofer-Szostakowskiej oraz Iva Procházková "Nawet myszy idą do nieba" w przekładzie Julii Różewicz. W studiu gościli Iwona Rusek i Piotr Kofta.
rozwiń zwiń