Nastolatki w roli głównej i szczypta czeskiego humoru

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2022 13:00
Literatura dla dzieci i młodzieży zdominowała kolejne spotkanie z cyklu "Czytelnia". Wśród recenzowanych pozycji znalazły się: Cary Fagan "Sekretne życie Grety O." w przekładzie Marii Jaszczurowskiej; Andrew Norris "Przyjaciele na śmierć i życie" w tłumaczeniu Anny Klingofer-Szostakowskiej oraz Iva Procházková "Nawet myszy idą do nieba" w przekładzie Julii Różewicz. W studiu gościli Iwona Rusek i Piotr Kofta.
Okładki książek
Okładki książek Foto: mat. promocyjne

Andrew Norris "Przyjaciele na śmierć i życie"

Wszystko może się zmienić, gdy spotka się osobę, przy której można być całkowicie sobą. Dla której nie jest się niewidzialnym…

Francis i Jessica przez długi czas czuli się niewidzialni i samotni, każde z innego powodu. Ich przypadkowe spotkanie na szkolnym boisku zapoczątkuje zaskakujący ciąg zdarzeń, który wywróci codzienność do góry nogami. Razem z Andi i Rolandem stworzą nierozłączną paczkę, a także podejmą się rozwiązania zagadki: jak umarła Jessica i dlaczego jej duch nadal kręci się wśród żywych?

Wzruszająca, pełna nieoczekiwanych zwrotów akcji opowieść o przygodach grupy nastolatków, o samotności, inności i przyjaźni sprawiającej, że chce się żyć! Książka została wydana w ramach projektu Książki do zadań specjalnych.

***

Cary Fagan "Sekretne życie Grety O."

Hartley ma trzynaście lat i nieznośną świadomość, że nikt nie zwraca na niego najmniejszej uwagi. Ani starsza siostra, ani młodszy brat, o rodzicach już nie wspominając. Wszystkich zajmuje ucieczka z domu szesnastoletniego Jacksona, najstarszego syna. A co może robić pozostawiony sam sobie nastolatek w takiej dziurze jak miasteczko Whirton? Chyba tylko poszukać szczęścia i jakiejś książki w miejscowej bibliotece, która, jak się okazuje, może skrywać nieoczywiste skarby. Skąd między książkami wzięła się ręcznie zrobiona kartka? Kto kryje się pod inicjałami "g.o." i skąd czerpie natchnienie? Stworzył więcej takich pocztówek? I czy rzeczywiście tajemniczy autor jest pokrewną duszą Hartleya, jak wydaje się chłopcu?

Iva Procházková "Nawet myszy idą do nieba"

Myszka Czmyszka i lis Rudeusz: ona – to dla niego smakowity podwieczorek, on dla niej – wróg numer jeden. Czy mogą się zaprzyjaźnić? Raczej nie w tym świecie! Kiedy czas zwierzątek na ziemi w dramatyczny sposób dobiega końca, przenoszą się w beztroskie miejsce na granicy życia i śmierci, gdzie czekają je niezwykłe przygody i wyzwania.

Jak wygląda zwierzęcy raj? Co dzieje się "po drugiej stronie"? I czy trafia się tam już na zawsze, czy tylko na chwilę? "Nawet myszy idą do nieba" to wyjątkowa książka, która odpowiada na te pytania z wrażliwością, wyobraźnią i typowo czeskim humorem. 

(opisy pochodzą od wydawców)

Posłuchaj
28:26 Dwojka_Czytelnia 2022_05_22-12-32-20.mp3 Nastolatki w roli głównej i szczypta czeskiego humoru (Czytelnia/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Czytelnia

Prowadziła: Małgorzata Szymankiewicz

Goście: Iwona Rusek i Piotr Kofta

Data emisji: 22.05.2022

Godzina emisji: 12.30

Czytaj także

Non-fiction i science fiction z Kraju Kwitnącej Wiśni

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2022 13:00
Tym razem nasza czytelnicza wyprawa dotarła do Japonii, a goście audycji - Piotr Kofta i Iwona Rusek - rozmawiali o książkach dwóch tamtejszych mistrzów prozy, do których bez wątpienia należą Haruki Murakami oraz Shin'ichi Hoshi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ewa Czaczkowska: studentów uczę dociekania prawdy [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2022 13:20
- Jest takie powiedzenie i przekonanie, że nie krytykuje się żyjącego papieża. A ja tym bardziej wolałabym krytykować żyjącego, żeby mógł się do tego odnieść - mówiła podczas spotkania z Robertem Mazurkiem Ewa Czaczkowska, historyk dziennikarka, publicystka, pedagog i pisarka. 
rozwiń zwiń