"W szafie" i "Taniec niedźwiedzia". Czeska fikcja i non-fiction

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2023 13:30
W kolejnej audycji z cyklu "Czytelnia" zajęliśmy się literaturą z Czech: powieścią "W szafie" Terezy Semotamovej (w tłumaczeniu Anny Wanik) oraz biografią "Taniec niedźwiedzia" Ireny Douskovej (tł. Mirosław Śmigielski).
Okładki książek W szafie i Taniec niedźwiedzia
Okładki książek "W szafie" i "Taniec niedźwiedzia"Foto: materiały prom.

"W szafie"

Bezimienna bohaterka powieści Terezy Semotamovej po zakończeniu nieudanego związku postanawia zamieszkać w szafie, którą zamierza wyrzucić jej siostra. Szafa staje się metaforą poszukiwania swojej przestrzeni w świecie, wyznaczania granic i sprawdzania się w relacjach z rodziną i przyjaciółmi.

"W szafie" to powieść o kryzysie życiowym, która składa się na tragikomiczną mozaikę i portret osoby wchodzącej w dorosłość na swoich, na pierwszy rzut oka niezrozumiałych, warunkach.

"Taniec niedźwiedzia"

Grafoman, bigamista, morderca? Czy artysta, który zrezygnował ze szczęścia w imię własnych zasad?

Jarosław Haszek nie zdążył zaznać smaku sławy i nacieszyć się renomą jednego z najważniejszych twórców w historii literatury. Dziś, kiedy na całym świecie wciąż ukazują się wznowienia jego książek nawet w najbardziej egzotycznych językach, on spoczywa na skromnym cmentarzu peryferyjnego miasteczka.

Haszek umierał, niedoceniony, wzgardzony i przytłoczony niechęcią praskich literatów. Ciągnęła się za nim opinia bigamisty, zdrajcy i mordercy. Jakie czynniki miały wpływ na jego decyzje? Jak wyglądały ostatnie chwile pisarza? Dlaczego sława nadeszła dopiero, gdy zmarł? Jak wyglądało jego życie miłosne? I czy można było odwrócić złą kartę i zmienić ten los? Próbą odpowiedzi na te pytania jest "Taniec niedźwiedzia".

Książka Ireny Douskovej została nominowana do nagrody Magnesia Litera - najważniejszej czeskiej nagrody literackiej.

[opisy książek pochodzą od wydawców]

Obie lektury omawiać będziemy wspólnie z Iwoną Rusek i Piotrem Koftą.

Posłuchaj
29:43 Dwojka Czytelnia 2023_01_29-12-30-17.mp3 "W szafie" i "Taniec niedźwiedzia". Czeska fikcja i non-fiction (Czytelnia/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: "Czytelnia"

Prowadziła: Małgorzata Szymankiewicz

Goście: Iwona Rusek i Piotr Kofta

Data emisji: 29.01.2023

Godzina emisji: 12.30

pg

Czytaj także

"Ota Pavel w pewnym sensie był królikiem doświadczalnym"

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2018 09:00
- Najciekawszym odkryciem dla mnie podczas pisania tej książki było ustalenie, jak wyglądała terapia tego pisarza - o książce "Ota Pavel. Pod powierzchnią" mówił w Dwójce Aleksander Kaczorowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pogodne lektury Marty Matyszczak

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2021 17:00
- Książki Kate Atkinson polecam zawsze i wszędzie - mówiła w "Literackich witaminach", dziennikarka, pisarka, scenarzystka i recenzentka - Marta Matyszczak.
rozwiń zwiń