"Rumowiska" i "Strużki" - jak trudno być sobą

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2024 10:00
W tym wydaniu "Czytelni" literatura polska: Wit Szostak "Rumowiska" i Maria Halber "Strużki". O książkach rozmawiali Małgorzata Szymankiewicz oraz jej goście Magdalena Mikołajczuk i Piotr Kofta.
Okładki książek
Okładki książekFoto: materiały promocyjne

Wit Szostak "Rumowiska"

"Rumowiska" to wiele strumieni, z których każdy ma swoje źródło. Jest opowieść o dziadku Tomaszu, podziemnym opozycjoniście i pośle, o tajemnicach babci Heleny i o ich wnuku. Jest opowieść o domu pełnym wspomnień, pamiątek, skrywanych sekretów i tajemniczych lokatorów. Jest opowieść o tym, o kim nigdy w rodzinie nie mówiono na głos.

Czy one wszystkie mogą się spotkać i przeciąć, zlać w jedną rzekę? Czy na zawsze pozostaną oddzielne? Z nurtem powieści zlewa się esej o rzece, tak samo jak opowieść o ludziach, pełen meandrów i odkrywanych na bieżąco odnóg. A może to te opowieści są ilustracjami dla eseju? Kto naprawdę opowiada poszczególne historie i gdzie leżą ich źródła?

Maria Halber "Strużki"

Ta książka opowiada o trudnej przyjaźni dwóch dziewczyn. Różni je temperament, wygląd i pochodzenie, ale pomimo tych różnic z dnia na dzień stają się nierozłączne. Wszystko jest nowe, wszystko jest pierwsze, barwne i nęcące.

Pierwszy i nieznany jest też smak rozczarowań, bolesnych zderzeń z rzeczywistością, które jedne po drugich zaczynają rozrywać tę więź, co miała być na dobre i na złe, na zawsze. Drogi bohaterek rozchodzą się, żeby po jakimś czasie znów się spleść i skonfrontować dawne przyjaciółki z dorosłością. To książka o tym, że niełatwo jest być dziewczyną. Ale jeszcze trudniej jest być sobą.

(opisy pochodzą od wydawców)

Posłuchaj
29:46 2024_01_13 18_59_27_PR2_Czytelnia.mp3 "Rumowiska" i "Strużki" - jak trudno być sobą (Czytelnia/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Czytelnia

Prowadziła: Małgorzata Szymankiewicz

Goście: Magdalena Mikołajczuk i Piotr Kofta

Data emisji: 13.01.2024

Godz. emisji: 19.00

po/mgc


Czytaj także

"Nim dojrzeją maliny" i "Elmet" - debiuty o rodzinie

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2023 13:03
W "Czytelni" tym razem sięgnęliśmy po książki "Nim dojrzeją maliny" Eugenii Kuzniecowej (w tłumaczeniu Iwony Boruszkowskiej) i "Elmet" Fiony Mozley (tł. Łukasz Witczak).
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Odpływ" i "Ptaki" - ludzie skonfrontowani z losem

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2023 10:00
Podczas audycji rozmawialiśmy o dwóch publikacjach prozatorskich, były to "Odpływ" (autorka: Aroa Moreno Duran) oraz "Ptaki" (Samanta Schweblin). Książki zrecenzowali Magdalena Mikołajczuk i Piotr Kofta.
rozwiń zwiń