REKLAMA

Najnowsza powieść Eco, czyli satyra na media

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2015 19:00
W "Temacie na pierwszą stronę" Umberta Eco odnajdujemy elementy political fiction, thrillera, romansu i gorzkiej groteski.
Audio
  • Piotr Kofta i Magdalena Miecznicka o najnowszej powieści Umberto Eco (Czytelnia/Dwójka)
Profesor Umberto Eco
Profesor Umberto EcoFoto: PAP/Grzegorz Michałowski

Przede wszystkim jednak to niepokojąca wizja współczesnego świata kształtowanego przez media, które bynajmniej nie mogą uchodzić za wolne. - To satyra na współczesny świat mediów, nieco staroświecka, bo odnosi się do mediów nieelektronicznych. Akcja rozgrywa się w 1992 roku. Zabawne są dywagacje na temat przyszłości telefonów komórkowych, które zdaniem występujących tam redaktorów zanikną, bo okażą się zupełnie niepraktyczne - mówi Magdalena Miecznicka.

- Eco, przenosząc się w czasie o ponad dwie dekady, szuka początków kryzysu, który teraz w mediach się rozwinął - dodaje Piotr Kofta.

Do czego według Umberta Eco służą dzisiejsze media? Czy będziemy usatysfakcjonowani po lekturze powieści? Na te pytania znajdziemy odpowiedzi w audycji, w której omówiliśmy także "Święto nieistotności" Milana Kundery.

***

Tytuł audycji: Czytelnia

Prowadzi: Małgorzata Szymankiewicz

Goście: Piotr Kofta i Magdalena Miecznicka (krytycy literaccy)

Data emisji: 3.07.2015

Godzina emisji: 17.30

materiały promocyjne/mp/jp

Czytaj także

Książki żenujące i wciągające. Literacki ranking 2014

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2015 10:00
Kto zawiódł, a kto zainteresował? W specjalnym wydaniu Dwójkowej "Czytelni" podsumowaliśmy literacko miniony właśnie rok.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lena Dunham - co ukrywa ekshibicjonistka?

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2015 18:04
"Nie taka dziewczyna" to dzieło za trzy i pół miliona dolarów. Taką zaliczkę Lena Dunham otrzymała od wydawnictwa Random House. I wkrótce potem wywołała skandal.
rozwiń zwiń