Krzysztof Bielecki: to jest książka pisana z pamięci

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2019 11:42
- Ta książka nie chce być jednym gatunkiem. Ani nie chciałaby być kryminałem, ani też książką tylko o miłości. Nie chciałaby być też nostalgiczną historią z dawnych lat - opowiadał gość audycji, Krzysztof Bielecki o swojej nowej książce "Nóż".
Audio
  • Krzysztof Bielecki o swojej nowej książce "Nóż" (Czytelnia/Dwójka)
Okładka książki
Okładka książkiFoto: mat. promocyjne

- To jest rzecz, która rozpina się między źdźbłem trawy a linią horyzontu. Między tym, co wyszukane i detaliczne, a tym co panoramiczne. Pierwsze obrazy w tej książce dotyczą pewnych detali, które dzieciństwo wręcz chłonie; chłonie piękno źdźbła trawy, piękno biedronki, żaby, czy konika polnego. I o tym wspominam na samym początku - mówił o swojej książce Krzysztof Bielecki.

"Nóż" to opowieść, która jest złożona ze wspomnień. Autor opowiadał, że wrócił w swoim dziele do idei nieskończoności chłopca, którego stara się w sobie ocalić. - Nie chciałem odnosić się do faktów. Chciałem pisać z pamięci i próbować ocalać w tym siebie - podkreślał.

- Po latach, kiedy człowiek zaczyna siebie pytać, skąd jest, to wymyśliłem sobie, że ja jednak jestem z Kutna - opowiadał Krzysztof Bielecki. Wspomina, że kiedy był młody, to ta miejscowość wydawała się być miejscem bardzo przeciętnym. - Z biegiem lat zacząłem dostrzegać w Kutnie, a później w Łodzi, w której mieszkałem dziesięć lat, unikalne piękno - dodał pisarz.

Co w takim mieście, jak Kutno, jest synonimem bogactwa? Gdzie młody chłopiec znajdował schronienie przed rzeczywistością? Dlaczego w swojej książce wciąż wraca do Kazimierza Deyny i Czesława Niemena? Gdzie jest miejsce Boga w życiu siedemnastolatka? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Czytelnia

Prowadził: Wacław Holewiński

Gość: Krzysztof Bielecki (pisarz)

Data emisji: 20.07.2019

Godzina emisji: 12.30

am/pg

Czytaj także

Jan Drzeżdżon. Wielki Kaszub polskiej literatury

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2017 17:00
W "Literackich portretach" przybliżyliśmy sylwetkę pisarza pochodzenia kaszubskiego, a także badacza tego regionu i jego literatury. 16 maja  Jan Drzeżdżon obchodziłby 80. urodziny.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Z Filipem Zawadą o życiu, pisaniu i szukaniu swego miejsca

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2019 18:00
- Z pisaniem jest tak, że jeżeli nie wywieram na siebie nacisku, pozwalam, by myśl dyktowała mi to, co mam zapisać, to mi się udaje. Jeśli zaś próbuję stworzyć coś na siłę, to najczęściej nic z tego nie wychodzi – mówił w Dwójce autor książki "Rozdeptałem czarnego kota przez przypadek".
rozwiń zwiń