Nowa literatura z Finlandii

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2023 13:00
W tym wydaniu audycji Małgorzaty Szymankiewicz Magdalena Mikołajczuk i Piotr Kofta zrecenzowali dwie książki fińskich autorów: Aki Ollikainena "Biały głód" (tłumaczenie: Justyna Polanowska) i Tommi Kinnunena "Powiedziała, że nie żałuje" (tłumaczenie: Sebastian Musielak).
Okładki książek
Okładki książekFoto: materiały promocyjne

Aki Ollikainen "Biały głód"

Powieść nominowana do Nagrody Bookera w 2016 roku.

W 1867 roku Finlandię pustoszy wielki głód - ostatni naturalny w historii Europy. Jego ofiarą pada około 20 procent ludności. Przy drogach walają się wypatroszone ciała psów, ludzie żywią się korą drzew, porostami, a nawet zmielonymi kośćmi tych, którzy nie wytrzymali tyle, co oni. 

Marja, żona rolnika z północy, wyrusza przez śniegi z dwójką dzieci na południe - do Petersburga, gdzie ponoć można dostać chleb. W beznadziejną drogę udają się też inni, w tym Ruuni, młody chłopak, który w trakcie wędrówki próbuje zdobyć zaufanie Marji.

Tommi Kinnunen "Powiedziała, że nie żałuje"

Obie decyzje, o pozostaniu i ruszeniu w dalszą drogę, były tak samo trudne, choć wymagały od kobiet innego rodzaju siły. Jednakowo trudno było patrzeć na coraz słabiej widoczne plecy tych, które poszły dalej, co na niknące na tle krajobrazu sylwetki tych, które zostały.

Jest wiosna 1945 roku, świat zmienia się nieodwracalnie. Na granicy norwesko-fińskiej pięć kobiet wyrusza z obozu jenieckiego w kierunku Finlandii. Wędrując przez zniszczone tereny Laponii, widzą brutalne skutki wojny, która odcisnęła piętno na miejscowych krajobrazach i ludności. Zmieniła też bohaterki. Kilka lat wcześniej każda z nich znalazła się na życiowym zakręcie. Połączyły je przypadkowość losu i wspólne doświadczenie, które uznano za zdradę. Poczucie wstydu miesza się ze świadomością, że wędrówka wiedzie nie tylko w rejony, gdzie każdy źle postawiony krok będzie kosztował życie, ale i w głąb siebie.

[opisy obu książek pochodzą od wydawców]

Posłuchaj
30:12 2023_02_19 12_29_46_Dwojka_Czytelnia.mp3 Nowa literatura z Finlandii (Czytelnia/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Czytelnia

Prowadziła: Małgorzata Szymankiewicz

Goście: Magdalena Mikołajczuk i Piotr Kofta (krytycy literaccy)

Data emisji: 19.02.2023

Godzina emisji: 12.30

mo

Czytaj także

Nowa literatura Ameryki Południowej

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2023 13:00
W tym wydaniu audycji Małgorzaty Szymankiewicz przjyrzeliśmy się dwóm książkom, a były to: Alejandro Zambra "Chilijski poeta" (tłumaczenie Carlos Marrodan Casas) oraz Juan Gabriel Vasquez "A gdy obejrzysz się za siebie" (w przekładzie Katarzyny Okrasko).
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Zniknięcia" i "Krew i flaki w szkole średniej" - literackie eksperymenty

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2023 13:05
W najbliższym wydaniu "Czytelni" zajmować się będziemy książkami: "Zniknięcia" (tłum. Rene Koelblen i Stanisław Waszak) francuskiego autora Georgesa Pereca oraz "Krew i flaki w szkole średniej" (tł. Andrzej Wojtasik) Amerykanki Kathy Acker. Emisja w niedzielę o godz. 12.30.
rozwiń zwiń