"Odpływ" i "Ptaki" - ludzie skonfrontowani z losem

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2023 10:00
Podczas audycji rozmawialiśmy o dwóch publikacjach prozatorskich, były to "Odpływ" (autorka: Aroa Moreno Duran) oraz "Ptaki" (Samanta Schweblin). Książki zrecenzowali Magdalena Mikołajczuk i Piotr Kofta.
Zapraszamy na spotkanie ze współczesną prozą
Zapraszamy na spotkanie ze współczesną proząFoto: mat. pras.

Aroa Moreno Duran "Odpływ" (tłumaczenie: Katarzyna Okrasko)

Nagroda Grand Continent za "wielką narrację europejską"

W tej pięknej i sugestywnej prozie, jednocześnie instynktownej i bezlitosnej, Aroa Moreno Durán prowadzi nas przez prawie sto lat najnowszej historii Hiszpanii: horror wojny domowej, wykorzenienie czasu wygnania, lata ołowiu, puste domy, przegrane życia i dalej – od tajemnic przeszłości po ucieczkę przed przyszłością.

Czym jest pamięć o tym, czego nigdy nie wypowiedziano na głos?

Adirane wraca do rodzinnego domu w Kraju Basków w miasteczku nad ujściem rzeki. Chce zapisać ostatnie wspomnienia swojej babci Ruth, która była świadkiem tamtych wydarzeń. W Madrycie bez słowa wyjaśnienia zostawiła męża i pięcioletnią córeczkę. W domu mieszka także Adriana, jej matka. Nie rozmawiały ze sobą od lat.

Co to znaczy wychowywać dziecko i opiekować się bliską osobą w trzech bardzo odmiennych kontekstach historycznych i politycznych, na terytorium, gdzie panuje ciągłe napięcie? W rytmie i z siłą przypływów losy matek i córek splatają się w genealogię wstrząsaną rodzinnymi tajemnicami i konfliktami, które nie pozwalały im się zrozumieć.

Samanta Schweblin "Ptaki" (tłumaczenie: Tomasz Pindel)

W tym niezwykłym zbiorze argentyńska autorka Samanta Schweblin zaszywa się w umyśle czytelnika i nie chce go opuścić.

Bohaterami hipnotyzujących i niedających spokoju opowiadań są kobiety na krawędzi, mężczyźni w życiu wywróconym do góry nogami, natura skonfliktowana z rzeczywistością. Kiedy już się wydaje, że świat nabrał konkretnego kształtu, nasze oczekiwania co do tego, jak człowiek będzie działał, kochał i odczuwał strach, zostają zakwestionowane. Postacie w zbiorze "Ptaki" muszą zmierzyć się nagle z czymś zupełnie nieoczekiwanym – porzuceniem, rozpadem rodziny, niepokojącą zmianą w zachowaniu dziecka, upiornym miejscem lub śmiercią. Lektura Schweblin przypomina bezsenną noc, kiedy każdy cień i kształt w ciemności sprawiają, że krew płynie szybciej, a granica między realnym a niewiarygodnym zaczyna się zacierać. Autorka po raz kolejny okazuje się mistrzynią czarnego humoru oraz niezwykłej i eleganckiej prozy, a najdziwniejsze nawet narracje w jej wykonaniu wydają się nam zupełnie naturalne. W jednym zdaniu potrafi bowiem wyrazić więcej niż wielu autorów w całym opowiadaniu.

(opisy pochodzą od wydawców)


Posłuchaj
29:44 2023_12_16 19_00_00_PR2_Czytelnia.mp3 "Odpływ" i "Ptaki" - ludzie skonfrontowani z losem (Czytelnia/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Czytelnia

Prowadziła: Małgorzata Szymankiewicz

Data emisji: 16.12.2023

Godz. emisji: 19.00

mgc/kk

Czytaj także

John Cheever i Dashiel Hammet, czyli proza amerykańska

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2023 11:00
W tym wydaniu "Czytelni" zagościli dwaj autorzy ze Stanów Zjednoczonych - John Cheever i jego "Wizja świata. Opowiadania wybrane" (tł. Krzysztof Majer) oraz Dashiel Hammet i "Sokół maltański" w nowym tłumaczeniu Tomasza S. Gałązki. O książkach rozmawiali Iwona Rusek i Piotr Kofta.
rozwiń zwiń