Karabela z bakaliami. Polska egzotyka językowa

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2016 15:30
Najdawniejszymi śladami egzotycznych języków w polszczyźnie są słowa orientalne, przede wszystkim tatarsko-tureckie. Niektóre z nich mają ciekawą historię.
Audio
  • Karabela z bakaliami. Polska egzotyka językowa (Nasz język współczesny/Dwójka)
Bakalie, czyli suszone owoce południowe, w dawnych wiekach znalazły się w Polsce wraz ze słowem, które je nazywa (zdj. ilustracyjne)
Bakalie, czyli suszone owoce południowe, w dawnych wiekach znalazły się w Polsce wraz ze słowem, które je nazywa (zdj. ilustracyjne)Foto: pixabay/domena publiczna

Jednym z wyrazów z tego kręgu kulturowego jest "karabela". – To prawdopodobnie eponim. Pochodzi od nazwiska tureckiego posła, który na początku XVI wieku przybył na polski dwór. Miał on przepiękną szablę, wysadzaną kosztownymi kamieniami. Polskim dworzanom ta szabla tak bardzo się podobała, że postanowili zrobić sobie takie same – opowiadał językoznawca prof. Radosław Pawelec.

Wiele słów przypomina nam dziś nie tylko dawne wojny, lecz także czas pokoju i wymianę handlową z Turcją. Od owych dawnych handlarzy wzięliśmy m.in. "bakalie", choć Turcy sami zapożyczyli rdzeń tego słowa ze znacznie bliższego nam języka...

***

Tytuł audycji: Nasz język współczesny

Prowadzi: Małgorzata Tułowiecka

Gość: prof. Radosław Pawelec (językoznawca)

Data emisji: 27.04.2015

Godzina emisji: 13.00

mc/mm

Czytaj także

Kalisz, Kielce, Nakło i inne miasta z kałuży

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2016 13:30
Większość Polski od wieków mieści się na terenach podmokłych, stąd tak wiele u nas słów i nazw związanych z grząskim podłożem. M.in. o nich mówiła w Dwójce dr Agata Hącia
rozwiń zwiń

Czytaj także

Spolegliwy mężczyzna robi językowe psikusy

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2016 16:00
– Obcokrajowcy uczący się języka polskiego nie są w stanie przez długi czas tego zrozumieć, bo to zupełnie nielogiczne – mówiła dr Agata Hącia o pewnym gramatycznym figlu polszczyzny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak z kulturą mówić o niepełnosprawnych?

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2016 15:00
– Losy słów, które odnoszą się do różnych rodzajów niepełnosprawności, są skomplikowane. Ich dawne znaczenia dziś uchodzą za negatywne – mówił prof. Radosław Pawelec.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co wiosną brzmi w trzcinie?

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2016 11:00
W "Naszym języku współczesnym" rozmawialiśmy o nazwach wiosennych ptaków i owadów. A naszym gościem była dr Agata Hącia.
rozwiń zwiń