Varga o "T2: Trainspotting": to ważna diagnoza współczesności

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2017 17:00
- Dla mnie ten film jest ważniejszy niż mnóstwo artykułów publicystycznych, które ostatnio przeczytałem na temat Brexitu i Europy - mówił w Dwójce ceniony prozaik.
Audio
  • Krzysztof Varga o "T2: Trainspotting" (Pop-południe/Dwójka)
Kadr z filmu T2. Trainspotting
Kadr z filmu "T2. Trainspotting"Foto: mat. promocyjne

Krzysztof Varga zwracał uwagę, że jest z tego samego pokolenia, co bohaterowie dwóch części filmu Danny'ego Boyle'a. - W przypadku "Trainspotting" z roku 1996, byłem urzeczony punk rockową energią tego filmu i niezgodą jego bohaterów na sprowadzenie życia do spłacania kolejnych rat kredytu, kupowania nowej pralki, czy korzystania z usług drogiego dentysty. Utożsamiałem się z tym - podkreślał pisarz.

Kontynuacja opowieści o grupie chłopaków z Edynburga, dziś już panów w średnim wieku, nie rozczarowała Krzysztofa Vargi. - Ten film siłą rzeczy ma inne tempo, bohaterowie łapią zadyszkę podczas biegu, seks jest żmudny. Jednocześnie moc "T2: Trainspotting" polega na tym, że po wyjściu z kina widz zastawia się nad swoim życiem, co w nim wyszło, a co się nie udało.

Gość audycji "Pop-południe" zwracał uwagę na nowy monolog głównego bohatera "Trainspotting" Marka Rentona, który po raz kolejny celnie diagnozuje problemy współczesnych ludzi. - Tu już nie chodzi o większy telewizor, ale uwikłanie ludzi w świat wirtualny - zauważał pisarz.

***

Tytuł audycji: Pop-południe

Prowadzi: Marta Strzelecka

Gość: Krzysztof Varga (pisarz, krytyk)

Data emisji: 3.03.2017

Godzina emisji: 16.00

bch/ab

Czytaj także

"Moonlight". Kadry z bezlitosnej Ameryki

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2017 20:45
- Wyszedłem z tego filmu z przejmującym poczuciem smutku, nie ma tu momentów na uśmiech - o obrazie nominowanym aż w ośmiu kategoriach do tegorocznych Oscarów mówił w Dwójce krytyk Andrzej Kołodyński.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Antologia polskiej muzyki elektronicznej

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2017 18:00
W "Pop-południu" rozmawialiśmy o wydanej właśnie książce prezentującej najważniejszych muzyków i zespoły na scenie muzyki elektronicznej lat 70. i 80.
rozwiń zwiń