X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Zadara odkrywa tajemnice "Dziadów część III"

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2015 18:00
- Odwołujemy się do tekstu, nie do tradycji interpretacji. Przeczytanie "Dziadów" nie jest łatwą sprawą - mówił reżyser Michał Zadara.
Audio
  • Michał Zadara i Daniel Przastek o spektaklu "Dziady część III" w Teatrze Polskim we Wrocławiu. Rozmawiał Grzegorz Chojnowski (Wybieram Dwójkę)
Myślę, że Mickiewiczowi w Dziadach część III naprawdę chodziło o to, że był taki wyjątkowy moment w dziejach świata, że Bóg zawiązał przymierze z Polakami - mówił w Dwójce Michał Zadara (na zdjęciu fragment plakatu zapowiadającego spektakl)
Myślę, że Mickiewiczowi w "Dziadach" część III naprawdę chodziło o to, że był taki wyjątkowy moment w dziejach świata, że Bóg zawiązał przymierze z Polakami" - mówił w Dwójce Michał Zadara (na zdjęciu fragment plakatu zapowiadającego spektakl)Foto: materiał promocyjny Teatru Polskiego

Michał Zadara przy opracowywaniu tekstu "Dziadów część III" w Teatrze Polskim we Wrocławiu korzysta z pomocy dramaturga i historyka. - Wiele rzeczy dla nas jest niejasnych, np. zdanie "Tomasz zawsze miał na czole wypisane słowo koza". Trzeba wiedzieć, że koza odnosi się do więzienia, no i trzeba wiedzieć, kim był Tomasz Zan. Mickiewicz tego nie tłumaczy i my tego w spektaklu nie będziemy tłumaczyć, ale musimy to wiedzieć, żeby te słowa miały sens - wyjaśniał reżyser.

W odróżnieniu od II części "Dziadów" III część dramatu jest, zdaniem Michała Zadary, nieprzekładalna na język współczesny. Reżyser tłumaczył to, porównując sytuację bohaterów Mickiewicza więzionych w wileńskim areszcie i ludzi więzionych w Guantanamo.

Premiera III części "Dziadów w Teatrze Polskim na Scenie im. Jerzego Grzegorzewskiego odbędzie się 10 kwietnia 2015.

***

Rozmawiał: Grzegorz Chojnowski

Goście: Michał Zadara (reżyser), Daniel Przastek (dramaturg)

Data emisji: 7.04.2015

Godzina emisji: 16.20

Materiał został wyemitowany w audycji "Wybieram Dwójkę"

bch/mc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kazimierz Dejmek – sztuką zrobił rewolucję

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2019 06:08
– Nie jest to postać obojętna, można go po prostu bardzo kochać jako artystę, dyrektora, człowieka – mówił aktor Zdzisław Mrożewski. – Natomiast, można go także nienawidzić w jakimś sensie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Radosław Rychcik: gdybym zrealizował "Dziady" klasycznie, byłoby nudno

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2015 19:12
- Znam właściwie wszystkie ważne inscenizacje "Dziadów". Chciałem odwołać się do gestów Swinarskiego i Grzegorzewskiego. To było dla mnie nawiązywanie do klasyki - mówi reżyser.
rozwiń zwiń