Powieść w Teatrze Wyobraźni: Joseph Conrad "Zwycięstwo"

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2009 19:07
W cyklu Powieść w Teatrze Wyobraźni słuchowisko na podstawie książki Josepha Conrada "Zwycięstwo".

7 listopada 2009, godz. 18:15 - część pierwsza
14 listopada 2009, godz. 18:15 - część druga

W tomie wspomnień, wydanym w roku 1912, Joseph Conrad napisał:

"Moi czytelnicy znają moje przekonanie, że świat opiera się na idei wierności - fidelity".

Tak pisarz charakteryzował podstawowe moralne wskazanie swojej twórczości i temu był wierny w powieści napisanej dwa lata później. Zwycięstwo zostało ukończone w 1914 roku na kilka miesięcy przed wybuchem I wojny światowej. Tytuł powieści przysporzył autorowi wielu rozterek. W świetle późniejszych wydarzeń historycznych wydał mu się zbyt patetyczny wobec indywidualnego dramatu garstki ludzi, rzuconych przez Los na wyspę jawajską, a tragedią całych narodów. Jednakże nie wycofał tytułu, wierząc, że jednostkowe dole są równie istotne dla obrazu świata, jak wielkie dziejowe zawieruchy. Z tej powieści pochodzi cytat: "Biada człowiekowi, którego serce nie nauczyło się za młodu ufać, kochać i pokładać z życiu nadzieję."

Przekład Anieli Zagórskiej, adaptacja Krystyny Kraśniewskiej, reżyseria Waldemara Modestowicza.

Obsada: Mariusz Benoit, Grzegorz Damięcki, Karolina Gruszka, Krzysztof Wakuliński, Łukasz Lewandowski, Grażyna Barszczewska, Rafał Nowicki, Andrzej Blumenfeld.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dwójka na weekend

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2009 11:50
W najbliższy weekend Program 2 Polskiego Radia zaprasza na premierę słuchowiska według znakomitego opowiadania Franza Kafki pt. „Proces” oraz na spotkanie z Wacławem Tkaczukiem – tegorocznym laureatem Nagrody im. Witolda Hulewicza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wojciech Tomczyk "Norymberga" - PREMIERA!

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2009 15:12
W najbliższą niedzielę premiera słuchowiska Wojciecha Tomczyka "Norymberga" Słuchowisko wg sztuki w reżyserii Macieja Englerta. Występują m.in.: Maja Ostaszewska, Piotr Fronczewski i Marta Lipińska. Realizacja akustyczna Andrzeja Brzoski, opracowanie muzyczne Małgorzaty Małaszko.
rozwiń zwiń