REKLAMA

Powieść w Teatrze Wyobraźni: Joseph Conrad "Zwycięstwo"

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2009 19:07
W cyklu Powieść w Teatrze Wyobraźni słuchowisko na podstawie książki Josepha Conrada "Zwycięstwo".

7 listopada 2009, godz. 18:15 - część pierwsza
14 listopada 2009, godz. 18:15 - część druga

W tomie wspomnień, wydanym w roku 1912, Joseph Conrad napisał:

"Moi czytelnicy znają moje przekonanie, że świat opiera się na idei wierności - fidelity".

Tak pisarz charakteryzował podstawowe moralne wskazanie swojej twórczości i temu był wierny w powieści napisanej dwa lata później. Zwycięstwo zostało ukończone w 1914 roku na kilka miesięcy przed wybuchem I wojny światowej. Tytuł powieści przysporzył autorowi wielu rozterek. W świetle późniejszych wydarzeń historycznych wydał mu się zbyt patetyczny wobec indywidualnego dramatu garstki ludzi, rzuconych przez Los na wyspę jawajską, a tragedią całych narodów. Jednakże nie wycofał tytułu, wierząc, że jednostkowe dole są równie istotne dla obrazu świata, jak wielkie dziejowe zawieruchy. Z tej powieści pochodzi cytat: "Biada człowiekowi, którego serce nie nauczyło się za młodu ufać, kochać i pokładać z życiu nadzieję."

Przekład Anieli Zagórskiej, adaptacja Krystyny Kraśniewskiej, reżyseria Waldemara Modestowicza.

Obsada: Mariusz Benoit, Grzegorz Damięcki, Karolina Gruszka, Krzysztof Wakuliński, Łukasz Lewandowski, Grażyna Barszczewska, Rafał Nowicki, Andrzej Blumenfeld.

Czytaj także

Dwójka na weekend

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2009 11:50
W najbliższy weekend Program 2 Polskiego Radia zaprasza na premierę słuchowiska według znakomitego opowiadania Franza Kafki pt. „Proces” oraz na spotkanie z Wacławem Tkaczukiem – tegorocznym laureatem Nagrody im. Witolda Hulewicza.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wojciech Tomczyk "Norymberga" - PREMIERA!

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2009 15:12
W najbliższą niedzielę premiera słuchowiska Wojciecha Tomczyka "Norymberga" Słuchowisko wg sztuki w reżyserii Macieja Englerta. Występują m.in.: Maja Ostaszewska, Piotr Fronczewski i Marta Lipińska. Realizacja akustyczna Andrzeja Brzoski, opracowanie muzyczne Małgorzaty Małaszko.
rozwiń zwiń